Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Lu 475/19
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Grymuza (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska Protokolant Sekretarz sądowy Marzena Okoń po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi P. W., A. W., A. W. i E. Ł. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania aktu własności ziemi oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu zażalenia P. W., A. W., A. W. i E. Ł., utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy K. z dnia [...] r., znak [...] odmawiające sprostowania aktu własności ziemi nr [...].
Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny:
Wnioskiem z dnia 25 lutego 2019 r., na podstawie art. 113 k.p.a., P. W. wystąpił do Wójta Gminy K. o sprostowanie błędu rachunkowego i pisarskiego:
- na mapie uwłaszczeniowej L.dz. odp. [...] - rejestr powierzchni, załączonej do aktu własności ziemi nr [...], wydanej do Powiatowy urząd Geodezji i Urządzeń Rolnych w L. dla działki nr [...] położonej w U. gmina K., w ten sposób, że zamiast pow. [...] ha wpisać pow. [...] ha,
- w Akcie Własności Ziemi nr [...] z dnia [...] wydanego przez Naczelnika Powiatu w L. dla działki nr [...] położonej w U. , gmina K., w ten sposób, że zamiast nr [...] wpisać nr [...] oraz zamiast powierzchni [...] ha wpisać powierzchnię [...] ha.
Postanowieniem z dnia [...] r. Wójt Gminy K. odmówił sprostowania dokumentów wskazanych we wniosku z dnia 25 lutego 2019 r., w zakresie powierzchni wskazanej nieruchomości poprzez wpisanie "pow. [...] ha" zamiast "pow. [...] ha", jak również jej oznaczenia poprzez wpisanie nr "[...]" zamiast "[...]".
W ocenie organu pierwszej instancji wnioskowane zmiany nie stanowiły błędów pisarskich, rachunkowych czy innych oczywistych omyłek w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego w związku z czym nie było podstaw do sprostowania ich w trybie art. 113 k.p.a.