Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. III SA/Kr 1103/19

Szkolnictwo wyższe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Janusz Bociąga Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Rektora Akademii z dnia 23 sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy studentów skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2019 r. nr [...] Dziekan Wydziału [...] Akademii skreślił A. K. z listy studentów z powodu nieuzyskania zaliczenia pierwszego roku studiów. W uzasadnieniu organ I instancji podał, że A. K. w drugim semestrze pierwszego roku studiów na Wydziale [...], specjalność [...], nie uzyskała zaliczenia trzech przedmiotów kierunkowych - [...], [...] oraz [...].

Od powyższej decyzji organu I instancji A. K. wniosła odwołanie, w którym wniosła o uchylenie decyzji i podała, że decyzja ta jest dla niej krzywdząca. Zdaniem odwołującej, zaskarżona decyzja nie wyjaśnia dlaczego została podjęta skoro zgodnie z § 33 ust. 1 regulaminu studiów dziekan może, ale nie musi skreślić studenta pierwszego roku studiów z listy studentów, gdy ten nie uzyskał zaliczenia semestru. Odwołująca dodała, że od wykładowców uzyskała informacje, że zdała egzamin z [...] i [...]. Ponadto A. K. zarzuciła, że Rada Wydziału pozbawiła ją możliwości zdawania egzaminu poprawkowego z [...] obniżając jej oceny z dwóch innych przedmiotów. Co więcej Rada Wydziału podjęła swoją decyzję bez uwzględnienia opinii wszystkich wykładowców.

Decyzją z dnia 23 sierpnia 2019 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096) w zw. z art. 108 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668) oraz § 33 ust. 1 i § 37 ust. 2 lit. b Regulaminu Studiów (przyjętego uchwałą Senatu nr [...] z dnia 27 kwietnia 2015 r.), Rektor Akademii utrzymał w mocy decyzję Dziekana Wydziału [...] Akademii w K z dnia 4 lipca 2019 r. nr [...]. Uzasadniając swoją decyzję organ II instancji wskazał, że A. K. w letniej sesji egzaminacyjnej otrzymała oceny niedostateczne z trzech przedmiotów: [...], [...] oraz [...]. Egzamin z przedmiotu [...] odbył się w dniu 3 czerwca 2019 r. i za oceną niedostateczną głosowało 12 pedagogów. Z kolei egzamin z przedmiotu [...] odbył się w dniu 25 maja 2019 r. i za oceną dostateczną dla studentki głosował jedynie 1 pedagog, zaś za oceną niedostateczną głosowało 9 pedagogów. Natomiast egzamin z przedmiotu [...] odbył się w dniu 7 czerwca 2019 r. i za oceną dostateczną dla studentki głosowało 3 pedagogów, zaś za oceną niedostateczną głosowało 9 pedagogów. W związku z powyższym organ odwoławczy stwierdził, że oceny niedostateczne studentka otrzymała aż z trzech przedmiotów należących do tzw. przedmiotów kierunkowych, czyli takich, których ranga w procesie kształcenia i ocenie rozwoju studenta jest fundamentalna. Dodatkowo organ zauważył, że egzaminy ze wskazanych przedmiotów odbyły się przed szerokim gronem pedagogów, którzy w zdecydowanej większości ocenili studentkę negatywnie, co wyklucza "pomyłkę" w ocenie pracy odwołującej się, pochopność czy powierzchowność tej oceny. Dodatkowo organ odwoławczy wyjaśnił, że Rada Wydziału nie jest organem, który przyznaje oceny za egzaminy (należy to do zespołu pedagogów powołanego przez dziekana), ani organem, który wydaje decyzje o skreśleniu z listy studentów (należy to do kompetencji dziekana). Na posiedzeniach Rady Wydziału są i mogą być omawiane sprawy studentów danego wydziału, jednakże ma to jedynie charakter zapoznania się i omówienia procesu dydaktyki na danym Wydziale. Nie jest natomiast tak, jak błędnie wskazuje to odwołująca się, że Rada Wydziału przyznaje oceny za egzaminy, czy też podejmuje decyzję o skreśleniu z listy studentów. Organ II instancji wskazał, że zgodnie z § 34 ust. 1 Regulaminu studiów, w przypadku nieuzyskania zaliczenia z jednego przedmiotu ogólnego student może złożyć wniosek o wpis na następny semestr, zaś zgodnie z § 35 ust. 2 Regulaminu studiów - możliwość powtarzania semestru nie dotyczy pierwszego roku studiów. W związku zatem z brakiem podstaw do wpisu warunkowego na następny semestr oraz brakiem podstaw do powtarzania semestru, organ II instancji uznał, że prawidłowo została podjęta decyzja o skreśleniu odwołującej z listy studentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00