Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. IV SA/Wr 288/19
Inspekcja pracy
|Sygn. akt IV SA/Wr 288/19 | | , [pic], , WYROK, , W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, , , Dnia 7 listopada 2019 r., , , Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w składzie następującym:, Przewodniczący:, , Sędzia WSA Lidia Serwiniowska (spr.), , Sędziowie:, Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, , , Protokolant:, sekretarz sądowy Katarzyna Leśniowska, , , po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 7 listopada 2019 r., sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z/s w P., na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy we W., z dnia [...] maja 2019 r. nr [...], w przedmiocie określenia rodzajów środków ochrony indywidualnej stosowanych na stanowiskach pracy, , , oddala skargę w całości.,
Uzasadnienie
W dniu 22 lutego 2019 r. Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy we W. (dalej: Inspektor Pracy) przeprowadził kontrolę w A spółka z o. o. z siedzibą w P.(dalej: strona, skarżąca, pracodawca) - sklep przy ul. [...] we W. W trakcie kontroli stwierdzono szereg naruszeń przepisów bhp przez pracodawcę, w tym stwierdzono, że pracodawca w karcie oceny ryzyka zawodowego nie uwzględnił w działaniach zapobiegawczych używania środków ochrony indywidualnej rąk podczas używania noża. Również w instrukcji bhp nie przewidziano zastosowania środków ochrony indywidualnej rąk przed możliwością powstania rany przy pracy z nożem. Jak stwierdzono, pracownicy mieli na wyposażeniu sklepu rękawice ochronne [...], zabezpieczające przed zagrożeniami mechanicznymi, jednakże nie wszyscy pracownicy stosowali je podczas prac rozładunkowych i magazynowych z użyciem noża o nazwie [...].
W zastrzeżeniach do protokołu kontroli z dnia 22 lutego 2019 r. pracodawca wskazał, że pracownicy sklepu wyposażeni są w noże marki [...]. Producent określa je jako bezpieczne i instrukcja producenta nie podaje, że rękawice są obowiązkowe przy użytkowaniu tego noża, a jedynie zalecane. Ze względu na konstrukcję i mechanizm działania noża pracodawca określił ryzyko zawodowe jako małe i uznał, że nóż nie stwarza ryzyka urazu rąk. Dlatego też nie podjęto decyzji o wprowadzeniu rękawic jako środków ochrony indywidualnej. Wprowadzono rękawice do prac magazynowych w celach higienicznych, a nie zapobiegających przecięciom.