Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 listopada 2019 r., sygn. IV SA/Wa 1201/19
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędziowie sędzia WSA Jarosław Łuczaj, asesor WSA Agnieszka Wąsikowska (spr.), Protokolant spec. Piotr Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2019 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...]marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie nieuznania zastrzeżeń do uproszczonego planu urządzenia lasu 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] listopada 2018r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącej J. D. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z [...] marca 2019 r., Nr [...] po rozpoznaniu odwołania J. D. od decyzji Starosty [...] z dnia [...] listopada 2018 r., znak [...], którą nie uznał zastrzeżeń Wnioskodawcy do Uproszczonego Panu Urządzenia Lasu obręb Miasto [...] w zakresie dotyczącym działki o numerze ewidencyjnym[...], sprostowanej postanowieniem Starosty [...] z dnia [...] grudnia 2018 r., znak[...] - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
Organ odwoławczy wskazał, że zastrzeżenia zostały zgłoszone w terminie i przedmiotem sporu w niniejszej sprawie jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy grunty znajdujące się na działce skarżącej można uznać za grunty leśne i czy w związku z tym winny one zostać objęte uproszczonym planem urządzenia lasu.
J. D., w złożonych do akt sprawy zarzutach, jak i w treści odwołania od decyzji Starosty [...] zarzuciła błędne rozpatrzenie wniosku dotyczącego niekwalifikowania (wyłączenia) zadrzewienia na działce [...] w [...] jako las w uproszczonym planie. Podała, iż działka o nr [...] nie wypełnia definicji ustawowej lasu, bowiem na części działki występuje roślinność, która nie jest roślinnością leśną, nie występuje tutaj runo leśne ani nie ma żadnego związku ze zwierzyną. Działka ta zatem nie jest lasem w rozumieniu art. 3 ustawy o lasach. W sąsiedztwie działki znajdują się grunty zabudowane, prowadzona jest działalność gospodarcza i usługowa. Określenie tego terenu jako halizna jest niewłaściwe, gdyż nie była to powierzchnia zadrzewiona i nie będzie w przyszłości. Ustawa o lasach wprowadza kilka kryteriów do uznania gruntu za las, przy czym wszystkie te kryteria winny być spełnione łącznie. Las w znaczeniu przyrodniczym stanie się lasem w znaczeniu prawnym dopiero wtedy, gdy zostanie w określonym trybie przeznaczony do produkcji leśnej. Działka odwołującej natomiast nie została przeznaczona do produkcji leśnej ani w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ani decyzją o ustaleniu warunków zabudowy. O tym, czy dany grunt jest lasem, nie decyduje zapis w ewidencji gruntów i budynków. Zapis ten ma jedynie charakter deklaratoryjny.