Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 listopada 2019 r., sygn. II SA/Wa 1835/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Konrad Łukaszewicz, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 listopada 2019 r. sprawy ze sprzeciwu S. S. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Przedmiotem sprzeciwu S. S. (zwanego dalej: "Sprzeciwiającym") była decyzja Komendanta Głównego Policji (zwanego dalej: "Komendantem Głównym") z dnia [...] lipca 2019 r. o numerze [...], którą uchylono w całości decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] (zwanego dalej: "Komendantem Wojewódzkim") z dnia [...] maja 2019 r. o numerze [...] oraz przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Decyzją z dnia [...] stycznia 2018 r. Komendant Wojewódzki cofnął uprawnienie Sprzeciwiającego do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego, przyznane decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2013 r. W uzasadnieniu wskazał, że policjant posiada uprawnienia do 3 norm zaludnienia, a zatem dom stanowiący własność jego matki, który policjant zajmuje samodzielnie wraz ze swoją rodziną na podstawie umowy użyczenia, zapewnia przysługujące mu normy zaludnienia. W konsekwencji Sprzeciwiającemu nie przysługuje równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego.

Po rozpatrzeniu odwołania, Komendant Główny wydał w dniu [...] marca 2018 r. decyzję o numerze [...], którą utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego z dnia [...] stycznia 2018 r. Organ odwoławczy wskazał, że jedną z negatywnych przesłanek do otrzymania równoważnika pieniężnego jest posiadanie przez policjanta lub jego małżonka, w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego odpowiadającego co najmniej przysługującej policjantowi powierzchni mieszkalnej, albo domu jednorodzinnego lub domu mieszkalno-pensjonatowego. Zdaniem organu, pojęcie posiadania oznacza również posiadanie zależne, zatem zajmowanie lokalu mieszkalnego na podstawie użyczenia. W konsekwencji zgodzić należało się z organem I instancji, że jeżeli zajmowany na podstawie umowy użyczenia lokal odpowiadał normie powierzchni przysługującej funkcjonariuszowi i był położony w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej, to potrzeby mieszkaniowe policjanta były zaspokojone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00