Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. II SA/Wa 889/19

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Maciejuk, Sędzia WSA Joanna Kube, Asesor WSA Karolina Kisielewicz (spr.), , Bogumiła Kobierska, Protokolant starszy specjalista, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2019 r. sprawy ze skargi M.J. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do służby w Policji i związku schorzenia ze służbą 1. oddala skargę w zakresie zdolności do służby, 2. odrzuca skargę w pozostałym zakresie.

Uzasadnienie

M.J. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] z [...] stycznia 2019 r. (nr [...]).

Z okoliczności faktycznych sprawy ustalonych i przyjętych przez organy za podstawę rozstrzygnięcia, wynika, że Zastępca Komendanta Rejonowego Policji [...] w dniu [...] czerwca 2018 r. skierował M.J. pełniącego służbę na stanowisku technika [...] Referatu [...] Komendy Rejonowej Policji [...] do [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej celem ustalenia jego stanu zdrowa oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji, związku poszczególnych chorób ze szczególnymi warunkami oraz właściwościami służby oraz kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez funkcjonariusza.

Rejonowa Komisja Lekarska w [...] w orzeczeniu z [...] października 2018 r. (nr [...]) rozpoznała u M.J. zespól uzależnienia od alkoholu oraz zaburzenia nerwicowe pod postacią somatyczną i powołując się na § 83 pkt 1 (używanie szkodliwe alkoholu lub zespół uzależnienia od alkoholu w okresie kontrolowanej abstynencji) oraz § 78 pkt 2 (zaburzenia nerwicowe upośledzające lub znacznie upośledzające zdolności adaptacyjne rokujące poprawę) załącznika do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biurze Ochrony Rządu (Dz.U. z 2014 r., poz.1898) stwierdziła, że jest trwale niezdolny do służby w Policji (kategoria C). Komisja stwierdziła ponadto, że badany jest zdolny do pracy i zaliczyła go do III grupy inwalidzkiej (schorzenie podstawowe pkt 1 rozpoznania, schorzenie współistniejące pkt 2 rozpoznania). Zdaniem Komisji, inwalidztwo nie pozostaje w związku ze służbą w Policji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00