Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 listopada 2019 r., sygn. II SA/Wa 1691/19

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spr.), Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Sędzia WSA Tomasz Szmydt, Protokolant specjalista Sylwia Mikuła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2019 r. sprawy ze skargi M. L. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zajmowanego stanowiska służbowego i mianowania na inne stanowisko służbowe oddala skargę

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257); zwanej dalej K.p.a., po rozpatrzeniu odwołania M.L., utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta [...] Policji z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w sprawie zwolnienia z dniem [...]kwietnia 2019 r. funkcjonariusza z zajmowanego stanowiska specjalisty Zespołu [...] Sekcji [...] Wydziału [...] Komendy [...] Policji i mianowania z dniem [...] maja 2019 r. na stanowisko specjalisty [...] Sekcji [...] Wydziału [...] Komendy [...]Policji, w 6 grupie zaszeregowania, z uposażeniem zasadniczym w wysokości 3.190 zł, z mnożnikiem 2,091 i kwoty bazowej, z dodatkiem służbowym w kwocie 850 zł i dodatkiem [...]m. Decyzji tej, na podstawie art. 108 § 1 K.p.a., nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, że służba w Policji ma charakter stosunku administracyjnego, w którym organ jednostronnie i władczo kształtuje sytuację prawną funkcjonariusza oraz przewiduje prawo dla właściwego przełożonego do dobierania sobie personelu. Zaznaczył, że osoba zgłaszająca się dobrowolnie do służby w Policji wyraża gotowość podporzadkowania się szczególnej dyscyplinie służbowej obowiązującej w tej formacji. Kandydat na policjanta świadomie poddaje się służbowej dyspozycji przełożonego, która polegać może także na swobodnym określeniu miejsca pełnienia służby oraz stanowiska funkcjonariusza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00