Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 19 listopada 2019 r., sygn. II SA/Rz 1018/19
Ochrona środowiska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Maciej Kobak /spr./ Sędziowie WSA Paweł Zaborniak WSA Elżbieta Mazur - Selwa Protokolant starszy sekretarz sądowy Sylwia Opioła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2019 r. sprawy ze skargi Gminy Miasto na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie przeliczenia opłaty za usunięcie drzew I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Marszałka Województwa z dnia [...] marca 2019 r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej Gminy Miasto kwotę 4000 zł /słownie: cztery tysiące złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Gminy [...] - Zarządu Zieleni Miejskiej w [...] (dalej w skrócie: "Gmina") reprezentowanej przez r. pr. B. N. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej w skrócie: "SKO") z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Marszałka Województwa [...] (dalej w skrócie: "Marszałek Województwa") z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie przeliczenia opłaty za usunięcie drzew.
Kwestionowana decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.
Decyzją z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] Marszałek Województwa udzielił Gminie zezwolenia na usunięcie drzew gatunku cyprysik Lawsona oraz cis pospolity rosnących na działce ew. nr 632/3 obr. [...]. W decyzji tej Marszałek Województwa naliczył opłatę za usunięcie drzew gatunku cis pospolity w wysokości 16.650 zł, którą odroczył na okres 3 lat od dnia upływu terminu wskazanego w pkt VI decyzji. Natomiast w pkt VI decyzji Marszałek Województwa zobowiązał Gminę do wykonania w terminie do dnia 31 grudnia 2018 r. nasadzeń zastępczych za usunięte drzewo nr 3 gatunku cis pospolity na działce nr ew. 632/3 obręb [...], na terenie cmentarza komunalnego [...], poprzez nasadzenie 2 drzew gatunku świerk serbski i 4 drzew gatunku jałowiec chiński, o minimalnych obwodach pni na wysokości 100 cm wynoszących 4 cm. Marszałek Województwa nakazał, aby nasadzenia wykonane zostały zgodnie ze sztuką ogrodniczą, sadzonkami prawidłowo ukształtowanymi.