Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. IV SA/Wa 2231/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Szymańska, Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska, Asesor WSA Aneta Opyrchał (spr.), Protokolant Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Budowlano Mieszkaniowej T. w W. na decyzję Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. z dnia (...) września 2007 r. nr (...) w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew oraz ustalenie opłaty za usunięcie drzew - oddala skargę -

 

UZASADNIENIE

Prezydenta m. W. decyzją z (...) lipca 2007r. zezwolił użytkownikowi wieczystemu działki nr (...) z obrębu (...) na terenie osiedla "L." w W., tj. Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "T." w W., na usunięcie z tego terenu topoli S. o obwodzie pnia 180 cm oraz ustalił opłatę za usunięcie w wysokości 15 371,28 zł.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż Spółdzielnia zwróciła się o wyrażenie zgody na usunięcie wyżej opisanego drzewa, rosnącego w ciągu "pieszo-jezdnym" między budynkami W. (...) i S.(...) na działce nr (...) z obrębu (...) Wskazała, iż konieczność usunięcia przedmiotowego drzewa wynika z decyzji Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z (...) czerwca 2007r., w której nałożono na stronę obowiązek zapewnienia dojazdu pożarowego do budynku mieszkalnego przy ul. (...). Jako podstawę powyższego obowiązku wskazano § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. nr 121, poz. 1139). Według tego przepisu pomiędzy drogą pożarową a ścianą budynku nie powinny występować stałe elementy zagospodarowania terenu o wysokości przekraczającej 3 m lub drzewa. W ocenie Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarowej brak możliwości dostępu do budynku zasłoniętego koronami drzew oraz brak możliwości dojazdu i powrotu pojazdów służb ratowniczych bez cofania w przypadku powstania pożaru znacznie opóźni czas podjęcia skutecznych działań ratowniczo - gaśniczych, stanowi więc realne zagrożenie dla osób przebywających w budynku oraz może być przyczyną znacznych strat materialnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00