Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 listopada 2019 r., sygn. III SA/Lu 466/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca) Sędziowie WSA Jerzy Drwal WSA Anna Strzelec Protokolant Asystent sędziego Bartosz Kuś po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 22 października 2019 r. sprawy ze skargi G. N. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Rady G. N. z dnia 31 maja 2019 r. nr [...] w sprawie zmiany uchwały Rady G. N. nr [...] z dnia 26 października 2016 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dziecka w Żłobku Gminnym oddala skargę.

Uzasadnienie

III SA/Lu 466/19

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 31 maja 2019 r. Rada G. N. podjęła uchwałę nr [...]

w sprawie zmiany uchwały Rady G. N. nr [...] z dnia

26 października 2016 r. w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka

w Żłobku Gminnym "B. K." w [...] (dalej: żłobek, placówka), częściowego zwolnienia od ponoszonych opłat oraz ustalenia maksymalnej wielkości opłaty za wyżywienie dziecka w przedszkolu (dalej: uchwała zmieniająca). Zmiana dotyczyła § 1 ust. 1 uchwały z 26 października 2016 r., ustalającego wysokość miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w żłobku (dalej: opłata). Wysokość opłaty przed zmianą wynosiła 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustanowionego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2012 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r., poz.2008), po zmianie została ona wskazana na kwotę 400 zł (§ 1 ust. 1 uchwały zmieniającej). W uzasadnieni podjętej uchwały podniesiono, że "ustalenie czesnego na poziomie 500 zł. pozwoli zwiększyć liczbę miejsc w żłobku nawet do 95 i w ten sposób umożliwić większej liczbie rodziców dostęp do żłobka".

W dniu 7 czerwca 2019 r. uchwała zmieniająca została przedstawiona organowi nadzoru - Wojewodzie. Rozstrzygnięciem nadzorczym

z dnia [...] r., nr [...] Wojewoda stwierdził nieważność uchwały zmieniającej. Organ nadzoru wskazał, że podwyższenie wysokości opłaty zostało przez Radę G. N. uzasadnione zamiarem zwiększenia w przyszłości liczby miejsc w żłobku. Działanie takie nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa, co oznacza, że uchwała zmieniająca została podjęta z istotnym naruszeniem art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3 (t.j. Dz. U. 2019 poz. 409 ze zm., dalej ustawa o opiece lub ustawa żłobkowa).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00