Orzeczenie
Postanowienie WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 12 listopada 2019 r., sygn. I SA/Go 669/19
Przywrócenie terminu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 listopada 2019 r. wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi w sprawie ze skargi J.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 rok postanawia: odmówić przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
Uzasadnienie
J.K., reprezentowany przez adwokata, wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 rok.
W skardze tej, powołując się na ostrożność procesową, wniósł o przywrócenie terminu do jej złożenia.
Skarżący podniósł, że decyzja ta została wadliwie doręczona. Zaznaczył, że z akt sprawy, z którymi pełnomocnik zapoznał się 23 sierpnia 2019 r., wynika, że UPD załączone do decyzji nie jest prawidłowe. Wiadomość ta, po kliknięciu w nią, nie generowała UPD - zamiast tego pojawił się komunikat, że "podpis nieprawidłowy", "niepoprawna struktura podpisu", "ogólny błąd certyfikatu".
W ocenie skarżącego, powyższe dowodzi, że podpis złożony na platformie ePUAP przez osobę wysyłającą-doręczającą decyzję został złożony nieprawidłowo. Z uwagi na tą wadliwość podpisu, nie generowało się UPD, umożliwiające wprowadzenie kodu SMS i otrzymanie kolejnej "rozszyfrowanej" wiadomości zawierającej rozszyfrowany załącznik - przedmiotową decyzję.
Nadto skarżący podniósł, że fikcja doręczenia opiera się na możliwości odbioru korespondencji. Powyższe jednak następuje tylko w sytuacji, gdy podpis organu-osoby doręczającej w jego imieniu decyzję na ePUAP jest prawidłowy. Tylko wtedy bowiem skarżący ma możliwość odebrania korespondencji, bez wygenerowania UPD, takiej możliwości nie ma. Prawidłowość podpisania samej decyzji, w żaden sposób nie otwiera przecież skarżącemu terminu do wniesienia środka zaskarżenia. Powyższe następuje dopiero w wyniku prawidłowości doręczenia decyzji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right