Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. II SA/Gd 365/19

Ochrona środowiska

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Asesor WSA Magdalena Dobek - Rak (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Pazdykiewicz po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2019 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi D. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia oddala skargę.

Uzasadnienie

D. B. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 marca 2019 r., sygn. akt [...], którą utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 22 października 2018 r., nr [...], o odmowie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla realizacji przedsięwzięcia.

Zaskarżona decyzja podjęta została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

D. B. wystąpił do organu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie trzech obiektów inwentarskich (kurników) na działce o nr ewidencyjnym [...] w miejscowości G., obręb ewidencyjny G., gmina S. Do wniosku dołączył raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

W toku postępowania organ zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia, a do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Marszałka Województwa o wydanie opinii, uzyskując w tym zakresie ich negatywne stanowiska. Również mieszkańcy G. zgłosili swój sprzeciw co do planowanego przedsięwzięcia.

Decyzją z dnia 22 października 2018 r. Wójt Gminy odmówił wydania stosownej decyzji. W uzasadnieniu decyzji organ scharakteryzował przedsięwzięcie wskazując, że działka objęta inwestycją nr [...] położona jest w G. i nie posiada aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Planowana inwestycja znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren działki użytkowany jest rolniczo. W ramach planowanego przedsięwzięcia, inwestor zamierza wybudować trzy budynki inwentarskie o obsadzie 40000 sztuk w każdym obiekcie. Łączna obsada wyniesie 120000 sztuk, tj. 480 DJP. Zaplanowana powierzchnia zabudowy każdego z kurników wynosi 2356 m2, z czego 2220 m2 stanowi powierzchnia hodowlana. Z opisu technologicznego projektowanego przedsięwzięcia zawartego w raporcie oddziaływania na środowisko wynika, że pisklęta przeznaczone do chowu kupowane będą od dostawców zewnętrznych. Na 4 - 5 dni przed zasiedleniem w budynkach inwentarskich zostanie ułożona warstwa suchej ściółki o grubości ok. 5 - 6 cm (w lecie) lub 8 - 10 cm (w zimie). Następnie ustawiane będą linie technologiczne do podawania paszy i wody. W dniu zasiedlenia budynków pisklętami, pomieszczenia zostaną ogrzane do temperatury ok. 35°C. Długość cyklu hodowlanego brojlerów to ok. 45 dni. Do ubojni będą sprzedawane brojlery o wadze końcowej 2,3 kg. W ciągu roku planowanych jest 7 cykli produkcyjnych. Po każdym zakończonym cyklu produkcyjnym prowadzone będą prace porządkowe i dezynfekcyjne w budynkach inwentarskich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00