Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 października 2019 r., sygn. II SA/Wr 444/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alicja Palus Sędziowie: Asesor WSA Wojciech Śnieżyński (spr.) Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Protokolant sekretarz sądowy Daria Laskowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 października 2019 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we [...] z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego od decyzji nakładającej obowiązki I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od [...] Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we [...] na rzecz skarżącej kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w [...] (dalej w skrócie: [...]), po przeprowadzeniu czynności kontrolno-rozpoznawczych w zakresie ochrony przeciwpożarowej, nakazał Wspólnocie Mieszkaniowej przy ul. [...][...] w [...] decyzją z [...].02.2019 r. wykonanie czterech obowiązków wynikających z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06. 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 ze zm.). Decyzję doręczono właścicielom lokali tworzących Wspólnotę Mieszkaniową.

Odwołanie od tej decyzji wniosła A. B. (właścicielka lokalu nr [...] w budynku wielorodzinnym przy ul. [...] [...]). Wskazała, że nie zgadza się z częścią decyzji dotyczącą drewna opałowego składowanego pod ścianą budynku, które jest wykorzystywane w nielegalnie pobudowanych kominkach w jednym z lokali mieszkalnych. Wyjaśniła, że na podstawie rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w ten sposób składowany opał nie może być wykorzystywany do opalania kominków. Nie jest bowiem spełniony podstawowy warunek polegający na przeznaczeniu opału do funkcji budynku. Do chwili zakończenia postępowania przed organem nadzoru budowlanego kominki, w jej ocenie, kominki powinny być wyłączone z użytkowania aby samowolnie nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Odwołująca zarzuciła również organowi I instancji brak przeprowadzenia pomiarów gęstości obciążenia pożarowego w pomieszczeniach, w których składowane są materiały palne w postaci drewna opałowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00