Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 października 2019 r., sygn. VI SA/Wa 887/19

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Sałek (spr.) Sędzia WSA Danuta Szydłowska Protokolant st. sekr. sąd. Katarzyna Zielińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2019 r. sprawy ze skargi Z. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] października 2018 roku, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz Z. w W. kwotę 1017 (jednego tysiąca siedemnastu) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Z. w W. (dalej też jako "skarżący", "strona" lub "Zakład") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. (dalej też jako "organ odwoławczy", "organ drugiej instancji" lub "SKO") z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...]. Zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Prezydenta W. (dalej też jako "organ I instancji" lub "Prezydent") z dnia [...] października 2018 roku nr [...], wymierzającą skarżącemu karę pieniężną w wysokości dwóch tysięcy złotych za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia.

Podstawę prawną zaskarżonej decyzji stanowił art. 127 § 2 w związku z art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, zwanej dalej "k.p.a."), art. 1 i art. 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 570) oraz art. 140ac ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 1990 ze zm.- zwanej dalej "p.r.d.").

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym:

W dniu 10 sierpnia 2018 r. na drodze powiatowej (Al. K. w rej. Nr [...]) funkcjonariusz Policji zatrzymał do kontroli samochód ciężarowy marki M. o nr rej. [...]. Zatrzymanym pojazdem Zakład wykonywał na trasie z ul. R. W. do ul. E. w W. przewóz kruszywa. Pojazdem kierował M. W. W związku z przypuszczeniem przekroczenia dopuszczalnych parametrów wymiarowo-wagowych funkcjonariusz doprowadził pojazd na stanowisko kontrolne przy Al. K. [...] w W. i przekazał kontrolerom Wydziału Kontroli Pasa Drogowego Zarządu Dróg Miejskich wraz z dowodami rejestracyjnymi, wypisem z licencji przewoźnika drogowego oraz prawem jazdy kierowcy celem dokonania kontroli. Kontrolerzy sporządzili protokół kontroli, z którego zapisów wynika, że masa całkowita pojazdu wynosiła 26,7 tony, nacisk na drugą pojedynczą oś napędową wynosił 9,6 tony a nacisk na trzecią pojedynczą oś napędową wynosił 9,25 tony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00