Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 października 2019 r., sygn. II SA/Ol 601/19

Samorząd terytorialny

 

Dnia 15 października 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Adam Matuszak Sędziowie sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant referent Małgorzata Gaida po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2019 roku sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na uchwałę Rady Gminy z dnia "[...]", nr "[...]" w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie gminy I. stwierdza nieważność "[...]" zaskarżonej uchwały; II. w pozostałym zakresie skargę oddala.

Uzasadnienie

Rada Gminy Stawiguda podjęła w dniu 15 października 2018 r. uchwałę nr XLII/419/2018 w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Stawiguda.

Prokurator Rejonowy Olsztyn-Południe zaskarżył powyższy akt w całości, wnosząc o stwierdzenie jego nieważności. Zaskarżonej uchwale zarzucono:

- istotne naruszenie prawa materialnego, a mianowicie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w związku z art. 12 ust. 3 w związku z art. 1 ust. 1 i art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowywaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi poprzez ustalenie w § 3 uchwały zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w ten sposób, że punkty sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nie mogą być usytuowane bliżej niż 20 metrów od przedszkoli, szkół, innych placówek oświatowo-wychowawczych, zorganizowanych i ogrodzonych placów zabaw dla dzieci, obiektów sakralnych i cmentarzy oraz podmiotów leczniczych (ust. 1), a pomiaru odległości dokonuje się najkrótszą drogą wzdłuż ciągów komunikacyjnych od drzwi wejściowych do miejsc określonych w ust. 1 do drzwi wejściowych do miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, podczas gdy uregulowanie takie pozostaje w oczywistej i rażącej sprzeczności z celami ustawy, zwłaszcza koniecznością realizowania obowiązku ograniczenia dostępności alkoholu, w szczególności w stosunku do osób nieletnich;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00