Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 października 2019 r., sygn. II SA/Łd 236/19

Administracyjne postępowanie; Nieruchomości

 

Dnia 17 października 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Kasprzak, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), , Protokolant Pomocnik sekretarza Mariola Kaźmierczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2019 roku sprawy ze skargi M. S. na postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie uzupełnienia wykazu osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Starosty [...] z dnia [...] , nr [...]; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącej M. S. kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. a.bł.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] postanowieniem z dnia [...] roku, nr [...], po rozpatrzeniu zażalenia M.S., utrzymał w mocy postanowienie Starosty [...] z dnia [...] roku, znak: [....] odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie uzupełnienia wykazu osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie Gruntowej.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się w sposób następujący:

W dniu 19 listopada 2018 roku M. S. skierowała do Starosty [...] pismo z wnioskiem o wzruszenie wykazu udziałowców Wspólnoty Gruntowej O. z dnia 12 czerwca 1964 roku. Wnioskodawczyni chciała skorygowania w zakresie wpisania jako członka wspólnoty swojego ojca S. Ś. na datę sporządzenia wykazu tj. 12 czerwca 1964 roku, a na chwilę obecną siebie, jako jedynego prawnego spadkobiercy, jak i prowadzącej nadal nieprzerwalnie gospodarstwo rolne po ojcu. Na poparcie swojego stanowiska, wnioskodawczyni w załączeniu przesłała szereg dokumentacji wskazującej na to, iż S.Ś. był uprawniony do udziału we Wspólnocie Gruntowej.

Starosta [...] postanowieniem z dnia [...] roku odmówił wszczęcia postępowania w sprawie uzupełnienia wykazu osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie Gruntowej użytkowanej rolniczo, położonej w m. S. w rejonie przedmieścia O., zatwierdzonego decyzją Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w S. z dnia [...] czerwca 1964 roku, nr [...]. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 61a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2018 roku, poz. 2096 ze zm., dalej jako: "K.p.a.") w zw. z art. 8o ustawy z dnia 29 czerwca 1963 roku o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 roku, poz. 703, dalej jako: "ustawa"). W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż przepis art. 8o ustawy wyklucza możliwość prowadzenia postępowania z uwagi na upływ 5 lat od dnia, w którym stała się ostateczna decyzja o ustaleniu, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową, ustaleniu wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie oraz wykazu obszarów gospodarstw rolnych przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie. Decyzją Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w S. już w 1964 roku ustalono, że grunty położone w mieście S. o powierzchni około 200 ha stanowią wspólnotę gruntową miasta S., więc z całą pewnością określony w art. 8o ustawy termin upłynął.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00