Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 października 2019 r., sygn. II SA/Łd 464/19
Budowlane prawo
Dnia 22 października 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Grosińska, Sędzia WSA Magdalena Sieniuć, , Protokolant Starszy sekretarz sądowy Aneta Panek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2019 roku sprawy ze skargi J. P. i M. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] r. nr [...], znak: [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie budynku 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. solidarnie na rzecz skarżących J. P. i M. P. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. A. P.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...], znak: [...] [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpoznaniu odwołania J. i M.P. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta P. z dnia [...] r., nr [...], znak: [...], którą po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6 października 2017 r. Spółdzielni Pracy A, udzielono pozwolenia na użytkowanie budynku produkcyjno-usługowego o parametrach:
- powierzchni zabudowy - 620,08 m2
- powierzchni użytkowej - 733,02 m2
- kubaturze - 4235, 32 m3
na terenie działki o nr ewid. 291, obręb [...] przy ul. A 83 w P. ", na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018r., poz. 2096, ze zm., zwanej dalej k.p.a.), utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ odwoławczy wyjaśnił, iż decyzją z dnia [...] r., znak: [...], Prezydent Miasta P. udzielił Spółdzielni Pracy A w P. ul. A 83, pozwolenia na budowę inwestycji, obejmującej budynek warsztatowo-socjalny na działce, położonej w P. przy ul. A 83. Z opisu technicznego wynika, że obiekt ten projektowano w technologii tradycyjnej, o wymiarach: długość - 48,98m, szerokość - 12,66m, wysokość 7,30m, powierzchnia zabudowy - 620,08 m2, kubatura - 4235,32 m3; wyposażony w instalacje wodociągową, kanalizacji sanitarnej, co. oraz elektryczną. Akta sprawy potwierdziły, że inwestycja prowadzona była pod nadzorem kierownika budowy, prowadzony był dziennik budowy, a ostatni wpis datowany jest na dzień 26 października 1987 r. i dotyczy częściowego zrealizowania zaleceń inspektora pracy i sanepidu, które uniemożliwiły odbiór budynku. Z analizy szczegółowego planu zagospodarowania terenu, będącego załącznikiem ww. decyzji wynika, że projektowany budynek warsztatowo-socjalny jest tożsamy z budynkiem produkcyjno-usługowym będącym przedmiotem postępowania.