Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 października 2019 r., sygn. II SA/Ke 580/19
Samorząd terytorialny; Prawo miejscowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2019r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego Kielce-Zachód w Kielcach na uchwałę Rady Gminy w Piekoszowie z dnia 23 lutego 2005r. Nr XXVI/266/2005 w przedmiocie uchwalenia statutu sołectwa stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości.
Uzasadnienie
W dniu 23 lutego 2005 r. na podstawie art. 35 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zm.), dalej jako "u.s.g.", Rada Gminy w Piekoszowie podjęła uchwałę nr XXVI/266/2005 w sprawie uchwalenia statutu sołectwa wsi Wesoła, stanowiącego załącznik do uchwały (dalej jako "Statut"). W § 14 ust. 2 lit. c i d Statutu wskazano, że do kompetencji zebrania wiejskiego należy wybór i odwołanie sołtysa oraz wybór i odwołanie członków rady sołeckiej. Z treści § 16 ust. 4 Statutu wynika, że: "Zebranie wiejskie może postanowić o przeprowadzeniu głosowania tajnego". Zgodnie zaś z § 23 ust. 1 Statutu, dla dokonania ważnego wyboru sołtysa i rady sołeckiej, na zebraniu wiejskim wymagana jest osobista obecność co najmniej 1/5 uprawnionych mieszkańców sołectwa.
W skardze wywiedzionej na powyższą uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach przez Prokuratora Rejonowego Kielce - Zachód w Kielcach autor skargi, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności w całości, zarzucił istotne naruszenie prawa, tj.:
- art. 35 ust. 1 w zw. z art. 5a ust. 2 u.s.g. poprzez niepoddanie projektu statutu sołectwa społecznym konsultacjom z mieszkańcami tego sołectwa w sposób, który powinien zostać uprzednio określony w uchwale rady gminy regulującej zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami,