Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 września 2019 r., sygn. IV SA/Po 369/19
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Józef Maleszewski Sędzia WSA Tomasz Grossmann Asesor sądowy WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Barbara Szymkowiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 września 2019 r. sprawy ze skargi T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania administracyjnego oddala skargę w całości
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] marca 2019 r. nr SKO.OŚ. 405.25.2019 uchyliło decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] oraz stwierdziło wydanie decyzji Wójta Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] z naruszeniem prawa.
Zaskarżoną decyzję wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Wójt Gminy [...] decyzją z dnia [...] marca 2018 r. znak [...] wydaną na podstawie art. 151 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257, dalej k.p.a.), po wznowieniu postępowania postanowieniem z dnia [...] lutego 2018 r. odmówił uchylenia ostatecznej decyzji Wójta Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie fabryki [...] w [...]. Przedsięwzięcie zlokalizowane jest na działkach o nr ewid. [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], a rozbudowa projektowana była na terenie obejmującym działki o nr ewid. [...] oraz [...] obręb [...], gm. [...].
T. W. odwołał się od powyższej decyzji nie podnosząc żadnej argumentacji.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję Wójta Gminy [...].
Skargę na powyższą decyzję w ustawowym terminie wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu T. W.. Wyrokiem z dnia 14 listopada 2018 r. sygn. IV SA/Po 827/18 Sąd uchylił zaskarżoną decyzję wskazując, że w przedmiotowej sprawie zachodzi sytuacja, o której mowa w art. 146 § 1 k.p.a., a więc uchylenie zaskarżonej decyzji nie jest możliwe już tylko z uwagi na to, iż od dnia doręczenia decyzji Wójta Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...] minęło pięć lat. Została ona doręczona stronie dnia [...] czerwca 2013 r. Sąd wskazał, że już z tej tylko przyczyny organ II instancji nie mógł na podstawie art. 151 § 1 pkt 2 k.p.a. uchylić kwestionowanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Sąd przesądził też, że utrzymanie przez Kolegium w mocy decyzji organu I instancji w takich okolicznościach było błędne. W uzasadnieniu wyroku podkreślono, że opierając się na dokonanych ustaleniach, organ II instancji winien orzec na podstawie art. 151 § 2 k.p.a., stwierdzając wydanie decyzji z naruszeniem prawa i wskazując okoliczności, z powodu których nie może ona zostać uchylona. Taka prawidłowa podstawa prawna (art. 151 § 2 k.p.a.) została zresztą przez SKO powołana, ale po pierwsze nie znalazło to odbicia w sentencji decyzji, po drugie zestawiono ją z błędnie powołanym art. 146 § 2 k.p.a. (zamiast prawidłowo: art. 146 § 1 k.p.a.).