Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 sierpnia 2019 r., sygn. I SA/Go 177/19
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędzia WSA Alina Rzepecka (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Marta Andrzejewska po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2019 r. na rozprawie sprawy ze skargi G. GmbH na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania 1. Uchyla zaskarżone postanowienie w całości. 2. Zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz G. GmbH kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
G. GmbH (dalej: Skarżąca, Strona, Spółka) złożyła skargę na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej: DIAS, organ) z [...] stycznia 2019 r. Zaskarżonym postanowieniem organ stwierdził na podstawie art. 228 § 1 pkt 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, że odwołanie Strony od decyzji Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego (dalej: Naczelnik USC) z [...] czerwca 2017 r. o zarządzeniu na terytorium RP konwoju przewożonych towarów jest niedopuszczalne.
Zaskarżone postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:
Dnia 19 czerwca 2017 r. funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej zatrzymali do kontroli zestaw samochodowy należący do przewoźnika O., którym przewożono olej rzepakowy w oparciu o dokument przewozowy CMR z [...] czerwca
2017 r. z firmy G. GmbH do odbiorcy U.
Naczelnik UCS wymienioną na wstępie decyzją z [...] czerwca 2017 r. na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 5, ust. 2, 2a, i 3 w zw. z art. 94 ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej też zwana: ustawa o KAS): 1/ zarządził na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej konwój towarów; 2/ zobowiązał przewoźnika, aby przejazd pojazdu z towarem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odbył się pod osłoną wyspecjalizowanej jednostki działającej w zakresie ochrony osób i mienia, wynajętej przez przewoźnika; 3/ zobowiązał przewoźnika do przekazania Naczelnikowi UCS, przed rozpoczęciem konwoju, danych agencji ochrony mienia, która będzie sprawowała konwój; 4/ zobowiązał przewoźnika do powiadomienia Naczelnika UCS, za pośrednictwem agencji sprawującej konwój, na 2 godziny przed przyjazdem do miejsca przeznaczenia.