Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 sierpnia 2019 r., sygn. III SA/Gl 610/19
Administracyjne postępowanie; Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi M. K. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania od pisma w sprawie udzielenia urlopu dodatkowego uchyla zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z [...] r. nr [...] Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, działając na podstawie art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm. zw. dalej Kpa), po wniesieniu przez M. K. (dalej strona, funkcjonariusz lub skarżący) odwołania od pisma Komendanta Miejskiego Policji w R. z [...] r. informującego o negatywnym rozpatrzeniu jego raportu w sprawie udzielenia mu urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia - stwierdził niedopuszczalność odwołania.
Orzeczenie to zostało wydane w następującym stanie prawnym i faktycznym.
Raportem z 21 stycznia 2019 r. funkcjonariusz zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji w R. (dalej: organ lub Komendant) o udzielenia płatnego urlopu dodatkowego w rozmiarze 9 dni roboczych z uwagi na pełnienie służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia, przejawiających się działaniem pyłów, których dopuszczalne stężenie podczas jej pełnienia było wielokrotnie wyższe od dopuszczalnego. Wskazał w nim, że pełniąc służbę w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym Wydziału Prewencji KMP w R. realizuje zadania patrolowo - interwencyjne na terenie miasta R. Z uwagi na ich specyfikę służba w zdecydowanej większości czasu pełniona jest na wolnym powietrzu. Od wielu lat, jak zaznaczył, system monitorowania powietrza był wdrażany w całym kraju, w tym także w R., gdzie aktualnie (tj. w czasie kierowania raportu) działa 27 stacji monitorujących tzw. smog. Zaakcentował przy tym, że z danych powszechnie dostępnych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w K. - w tym codziennych komunikatów podawanych w środkach masowego przekazu - wynika, że R. jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast z Polsce, w których dla przykładu 20 października 2018 r. dopuszczalne normy zostały przekroczone o 600%.