Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 7 sierpnia 2019 r., sygn. II SA/Bk 335/19

Pozorność powołanej podstawy prawnej zwolnienia funkcjonariusza policji ze służby może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy okoliczności sprawy wskazują na niemożność wykorzystania tej podstawy prawnej tj. gdy nie dochodzi do ziszczenia przesłanek materialnoprawnych powołanej podstawy prawnej zwolnienia.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska,, asesor sądowy WSA Elżbieta Lemańska, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 1 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi N. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności:

Rozkazem personalnym z dnia [...] września 2018 r. nr [...] Komendant Miejski Policji w B. zwolnił asp. N. K. (dalej powoływanego jako skarżący) ze służby w Policji z dniem [...] października 2018 r. Rozkazowi personalnemu nadano rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 § 1 k.p.a.

Z uzasadnienia powyższego rozkazu wynika, że w stosunku do skarżącego w dniu [...] lipca 2018 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w przedmiocie zwolnienia go ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 2067 ze zm.). Wyjaśniono, iż skarżący nieprzerwanie od dnia [...] lipca 2017 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim, które początkowo związane było z doznanym pozą służbą urazem, ale po zakończeniu leczenia z tego tytułu absencja chorobowa funkcjonariusza trwała nadal. Kolejne zwolnienia lekarskie wystawiane były przez lekarzy ortopedę, chirurga i psychiatrę, a w dniu [...] listopada 2017 r. Skarżący zwrócił się raportem o skierowanie go - w trybie art. 26 ust. 1 ustawy o Policji - do komisji lekarskiej celem podjęcia przez niego urlopu zdrowotnego. Postępowanie w tym przedmiocie zostało jednak umorzone przez P. Rejonową Komisję Lekarską decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2017 r., która uznała, że wobec wymienionego nie została spełniona obligatoryjna przesłanka udzielenia urlopu zdrowotnego, tj. wykorzystanie 12 miesięcy zwolnienia. Dalej organ I instancji wyjaśnił, że w dniu [...] kwietnia 2018 r. Zastępca Naczelnika Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w B. wystąpił z wnioskiem o skierowanie skarżącego do komisji lekarskiej podległej ministrowi spraw wewnętrznych, celem określenia jego zdolności fizycznej i psychicznej do dalszej służby w Policji w związku ze zwolnieniem lekarskim trwającym nieprzerwanie od dnia [...] lipca 2017 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00