Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 2 lipca 2019 r., sygn. II SA/Ol 863/18
Ruch drogowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia NSA Janina Kosowska Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Marta Kudła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lipca 2019 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 22 sierpnia 2018 r. Prezydent "[...]", na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 4 i ust. 1c i 1e ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz. 978), orzekł o zatrzymaniu "[...]" prawa jazdy kat. "[...]"na okres 3 miesięcy - od dnia 4 sierpnia 2018 r. do dnia 4 listopada 2018 r.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w dniu 7 sierpnia 2018 r. wpłynęła z Komendy Miejskiej Policji w "[...]" informacja o zatrzymaniu - w trybie art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym - "[...]" dokumentu prawa jazdy "[...]"wydanego w dniu 5 grudnia 2014 r. przez Prezydenta "[...]". Dokument został zatrzymany z powodu przekroczenia przez "[...]" dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.
"[...]" (dalej zwany jako skarżący) w piśmie z dnia 14 lipca 2018 r., skierowanym do organu, wskazał na okoliczności, które towarzyszyły kontroli drogowej, skutkiem której było stwierdzenie przez funkcjonariuszy Policji, że kierował pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Podał, że nie przyjął mandatu karnego i nie przyznał się do postawionego zarzutu popełnienia wykroczenia z art. 92 Kodeksu wykroczeń. Wniósł o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu technologii pomiaru prędkości pojazdu.
Organ pierwszej instancji przedstawił swoje stanowisko w sprawie braku podstaw do prowadzenia postępowania wyjaśniającego obejmującego przebieg kontroli drogowej i innych okoliczności jej towarzyszących, a w szczególności tego, z jaką prędkością poruszał się pojazd w czasie kontroli drogowej, czy w sposób prawidłowy dokonano pomiaru prędkości.