Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 2 lipca 2019 r., sygn. II SA/Łd 1023/18

Planowanie przestrzenne; Inne

 

Dnia 2 lipca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędzia WSA Joanna Sekunda - Lenczewska (spr.), , Protokolant Pomocnik sekretarza Mariola Kaźmierczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2019 roku sprawy ze skargi A Spółki jawnej w C. na uchwałę Rady Gminy Szczerców z dnia 25 września 2018 r. uchwała nr XLVII/498/18 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębów Chabielice i Chabielice- Kolonia 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w zakresie obejmującym § 18 pkt 1 lit. a, 2. oddala skargę w pozostałej części, 3. zasądza od Rady Gminy Szczerców na rzecz skarżącego A Spółki jawnej w C kwotę 797 (siedemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. M.K.

Uzasadnienie

Rada Gminy Szczerców w dniu 25 września 2018 r. podjęła uchwałę nr XLVII/498/18 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębów Chabielice i Chabielice-Kolonia.

Skargę na powyższą uchwałę wywiodło A Sp. j. z siedzibą w C. podnosząc, iż w/w uchwała została podjęta bez uwzględnienia interesu społecznego oraz zarzucając, że do dnia złożenia skargi strona skarżąca nie uzyskała odpowiedzi na swoje zastrzeżenia dotyczące projektu planu - złożone na piśmie w dniu 14 sierpnia 2018 r.

Odpowiadając na skargę Wójt Gminy Szczerców wniósł o jej oddalenie w całości oraz zasądzenie od skarżącego na rzecz organu kosztów postępowania według norm przepisanych.

Odnosząc się do zarzutów sformułowanych w skardze organ wskazał, że zgodnie z procedurą planistyczną określoną w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, uwagi złożone do projektu planu rozpatruje wójt w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Kolejno wprowadza zmiany do projektu planu miejscowego wynikające z rozpatrzenia uwag, w niezbędnym zakresie ponawia uzgodnienia, a następnie przedstawia radzie gminy, projekt planu miejscowego wraz z listą nieuwzględnionych uwag. Zgodnie z art. 20 w/w ustawy plan miejscowy uchwala rada gminy rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu. Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag stanowi załącznik do uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Organ podniósł, że procedura planistyczna dotycząca planu miejscowego uchwalonego zaskarżoną uchwałą została przeprowadzona ściśle wg przedstawionego wyżej schematu. Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag stanowi załącznik nr 2 do uchwały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00