Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 lipca 2019 r., sygn. I SA/Kr 542/19
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska (spr.) Sędziowie: WSA Wiesław Kuśnierz WSA Urszula Zięba Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lipca 2019 r. sprawy ze skargi C. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - skargę oddala -
Uzasadnienie
I.
C. R. złożył do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Zainteresowany posiada nieruchomość gruntową w K. przy ul. [...] (c) dla której Sąd Rejonowy dla [...] w K. prowadzi księgę wieczystą (KW nr [...]). Nieruchomość ta była przeznaczona częściowo na cele rolne, częściowo na budowlane i używana w celu rekreacyjnym.
W związku z wejściem w życie w dniu 4 września 2011r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[...] " (Uchwała Nr XXI/234/11 Rady Miasta z 6 lipca 2011r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego obszaru, korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób stało się niemożliwe, co spowodowało, że wartość Nieruchomości znacząco spadła.
Wnioskodawca wystąpił do sądu cywilnego o odszkodowanie za poniesioną szkodę pozywając Gminę Miejską. Sprawa została rozstrzygnięta prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego z 19 kwietnia 2018r. (sygn. akt: [...]). Sąd Apelacyjny zasądził od Gminy Miejskiej na rzecz Wnioskodawcy kwotę [...]zł z ustawowymi odsetkami od 2 kwietnia 2013r. do 31 grudnia 2015r. i z odsetkami za opóźnienie od 1 stycznia 2016r. do dnia zapłaty. Należność została zasądzona tytułem odszkodowania za uniemożliwienie korzystania z Nieruchomości, na skutek wejścia w życie w/w miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Podstawą prawną roszczenia Wnioskodawcy był art. 36 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę. Odszkodowanie nie miało związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Odszkodowanie nie dotyczy korzyści, jakie Wnioskodawca mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (lucrum cessans).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right