Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. III SA/Łd 339/19

Transport

 

Dnia 18 czerwca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.) Asesor WSA Małgorzata Kowalska Protokolant Sekretarz sądowy Blanka Kuźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2019 roku sprawy ze skargi K. I. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za zgłoszenie przez przewoźnika danych niezgodnych ze stanem faktycznym w zgłoszeniu przewozu towarów 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. na rzecz skarżącego K. I. kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...) nr (...) Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w (...), na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 221a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), art. 26 ust. 5 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (t.j. w Dz. U. z 2018 r., poz. 2332), po rozpatrzeniu odwołania K.I. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Ax z siedzibą w (...) od decyzji Naczelnika (...) Urzędu Celno-Skarbowego w (...) nr (...) z dnia (...) roku, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzją.

Z akt sprawy wynika, że w dniu 30 września 2017 r. na byłym drogowym przejściu granicznym w (...) funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (...) Urzędu Celno-Skarbowego w (...) przeprowadzili kontrolę zestawu samochodowego o numerach rejestracyjnych (...), w którym był przewożony towar o nazwie olej smarowy w ilości 7571,67 kg (według protokołu kontroli nr (...) z dnia 30 września 2017 r.), zgłoszony w dokumencie (...) do kodu CN 2710, który jest objęty systemem monitorowania towarów w oparciu o ww. ustawę o SENT.

W toku kontroli kierujący ww. zestawem ciężarowym przedstawił formularz przewozu towarów (...). Po sprawdzeniu danych w systemie SENT i porównaniu ich z danymi w dokumentach przewozowych między innymi stwierdzono nieprawidłowość w ww. dokumencie SENT polegającą na podaniu przez przewoźnika danych niezgodnych ze stanem faktycznym w polu środek transportu w zakresie numerów rejestracyjnych zestawu samochodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00