Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Kr 425/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek (spr.) Sędziowie: WSA Piotr Głowacki WSA Stanisław Grzeszek po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi S. C. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji skargę oddala

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. postanowieniem z dnia 29 października 2018 r., [...] nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji własnej z dnia 26 października 2018 r., [...], określającej S. C. (dalej: skarżącemu) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013r. z dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Organ pierwszej instancji obszernie omówił sposób powstania zobowiązania podatkowego u przytoczył przepisy o.p., w szczególności art. 239b o.p. Wskazał, że prowadzone jest inne postępowanie egzekucyjne, dotyczące innych zaległości, co oznacza spełnienie przesłanki, wymienionej w art. 239b § 1 pkt 1 o.p. Skarżący jest właścicielem licznych pojazdów samochodowych, ale większość z nich została zajęta przez komornika; sprzedaż pojazdów wolnych od zajęcia nie umożliwi skarżącemu wykonania zobowiązania podatkowego. Skarżący jest właścicielem nieruchomości, tą jednak obciąża hipoteka, zabezpieczającą wiele należności. Dodatkowo już po wszczęciu postępowania w sprawie prawidłowości rozliczenia podatku dochodowego za rok 2013 skarżący dokonał zbycia innej nieruchomości o znacznej wartości, bez wyraźnej potrzeby, wynikającej z prowadzonej działalności gospodarczej, co zdaniem organu świadczy o spełnieniu przesłanki, o której mowa w art. 239b § 1 pkt 3 o.p. Skarżący nie posiada gotówki, środków na rachunkach bankowych itp., obroty jego przedsiębiorstwa zmalały, wystąpił też o rozłożenie na raty zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w podatku od towarów i usług. Nadto organ zaznaczył, że skarżący uczestniczył w pozorowanych transakcjach z wykorzystaniem pustych faktur. Nieprawidłowości oraz ich skala świadczą, że zobowiązanie może nie zostać wykonane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00