Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. III SA/Gd 116/19

Geodezja i kartografia; Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.) Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2019 r. sprawy ze skargi J. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie ostatecznej decyzji o zakończeniu postępowania rozgraniczeniowego i zatwierdzeniu granic działek 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza z dnia 10 września 2018 r., nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego J. T. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją ostateczną Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w C. z dnia 6 lutego 1969 r. (nr [...]), po zakończeniu postępowania rozgraniczeniowego w sprawie zatwierdzenia granic działek o nr [...], [...] i [...] ustalonych w wyniku postępowania rozgraniczeniowego - wznowienia granic stanowiących własność Skarbu Państwa Polskiego, położonych we wsi N., orzeczono o ustaleniu przebiegu granic pomiędzy działkami nr [...], [...] i [...] we wsi N. gmina C.

W piśmie z dnia 14 grudnia 2016 r. Starosta wskazał, że granice ustalone ww. ostateczną decyzją z dnia 6 lutego 1969 r. w rażący sposób różnią się od granic prawnych zatwierdzonych w postępowaniu regulacyjnym w 1952 r. Dokonane tą decyzją rozgraniczenie nie dotyczyło stanu prawnego ustalonego postępowaniem regulacyjnym z 1952 r., a geodeta H. S. wydzielił części działek wg stanu posiadania a nie stanu prawnego i w ten sposób całkowicie zmienił ich przebieg oraz zmniejszył powierzchnię. Geodeta ten nie przeprowadził także analizy treści dokumentów źródłowych znajdujących się w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej w C. Tym samym dokonał wprowadzenia zmian do materiałów znajdujących się w operacie ewidencji gruntów i budynków, gdy czynności geodety winne wyłącznie ujawniać na gruncie stan wynikający z operatu ewidencji gruntów i budynków. Do pisma Starosta załączył: szkic podstawowy sporządzony przez geodetę H. S. opatrzony datą 13 grudnia 1968 r. i podpisem oraz adnotacją: "dane z pomiaru 1967 r. danych poregulacyjnych brak"; wykaz zmian gruntowych na rok rachunkowy 1970 Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w C.; mapę ewidencji gruntów i budynków obejmującą działki m.in. nr [...], [...] i [...] oraz [...] według stanu na 14 grudnia 2016 r.; mapę określającą kolorem czerwonym prawne granice działek nr [...], [...], [...], [...], [...] zatwierdzone przy regulacji gruntów w 1952 r.; mapę ewidencji gruntów pokazującą różnicę pomiędzy regulacją gruntów w 1952 r. a konsekwencjami wynikającymi z decyzji z 6 lutego 1969 r.; szkic polowy - karta nr [...] do regulacji z 1952 r. oraz mapę regulacji gruntów obrębu N. z 1952 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00