Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 6 czerwca 2019 r., sygn. II SA/Bk 271/19
Szkolnictwo wyższe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), sędzia WSA Małgorzata Roleder, Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Rektora Uniwersytetu w B. z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium rektora dla najlepszych studentów za wysoką średnią ocen oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...].02.2019 r. Rektor Uniwersytetu w B. utrzymał w mocy decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej d/s Studentów z dnia [...].11.2018 r. w przedmiocie odmowy przyznania Panu J. S. w roku akademickim 2018/2019 stypendium rektora dla najlepszych studentów za wysoką średnią ocen.
Organy obu instancji były zgodne co do tego, że Pan J. S. uzyskał za rok akademicki 2017/2018 średnią arytmetyczną ocen 4,38 zaś minimalna średnia kwalifikująca do otrzymania stypendium rektora wyniosła 4,59. Powołano się na przepisy par. 22, 23, 24 Zarządzenia nr 27 Rektora Uniwersytetu w B. z dnia [...].09.2016 r. w sprawie Regulaminu przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej studentom Uniwersytetu w B. (zwanego dalej: Regulaminem), gdzie określono warunki, jakie musi spełnić student w celu otrzymania stypendium rektora. Stypendium rektora za wysoką średnią ocen może otrzymać nie więcej jak 10% studentów każdego kierunku studiów w danym roku. Średnią ocen do celów stypendialnych oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie studiów Uniwersytetu w B. (zwanego dalej: Regulaminem UW). Zgodnie z par. 24 pkt 4 Regulaminu UW do średniej ocen z danego roku studiów wlicza się wszystkie oceny uzyskane przez studenta z egzaminów i zaliczeń przedmiotów objętych planem studiów wymaganych odpowiednio do zaliczenia roku studiów lub zaliczenia pełnego cyklu kształcenia. Zdaniem organów, skarżący na II roku studiów miał obowiązek zaliczenia przedmiotów z II i III roku, ponieważ przedmioty z III roku realizował na II roku za zgodą dziekana i były one dla skarżącego obowiązkowe, zgodnie z § 23 pkt 6 Regulaminu UW, więc podlegały wliczeniu do średniej za rok 2017/2018. J. S. nie zgodził się ze sposobem obliczenia średniej ocen za rok 2017/2018 uważając, że ta średnia wynosi 4,65 a nie 4,38. W roku akademickim 2017/2018 J. S. (zwany dalej: skarżącym) był studentem II roku studiów niestacjonarnych na Wydziale Prawa ale, za zgodą dziekana, zaliczył również przedmioty z III roku studiów. Zdaniem skarżącego, przedmioty z III roku studiów nie powinny być wliczone do średniej ocen (obniżyły tę średnią ), ponieważ nauka dotyczyła II roku i tylko przedmioty z II roku powinny być brane pod uwagę, a wówczas średnia wyniosłaby 4,65.