Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2019 r., sygn. II SA/Wa 1766/18
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.), Sędzia WSA Iwona Maciejuk, Sędzia WSA Ewa Radziszewska- Krupa, Protokolant specjalista Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2019 r. sprawy ze skargi S. F. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do służby w Policji uchyla zaskarżone orzeczenie.
Uzasadnienie
S. F., w związku z ubieganiem się o przyjęcie do służby w Policji, został skierowany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] do komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby.
[...] Rejonowa Komisja Lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw
wewnętrznych w [...] w orzeczeniu nr [...] z dnia [...] kwietnia 2018 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biurze Ochrony Rządu (Dz.U. z 2014 r. poz. 1898) rozpoznała u orzekanego:
1. Tatuaże na prawym ramieniu i lewym przedramieniu w zast. § 3 p. 3 "N"
2. Krótkowzroczność oka lewego § 7p. 2 "Z"
3. Skrzywienie przegrody nosa bez upośledzenia oddychania § 28 p. 1 "Z"
przyznając kategorię "N"- niezdolny do służby.
W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, iż tatuaże na prawym ramieniu i lewym przedramieniu czynią orzekanego niezdolnym do służby w Policji.
W odwołaniu od powyższego orzeczenia S. F. podniósł, iż tatuaż prawego ramienia jest całkowicie ukryty pod ubiorem, natomiast tatuaż lewego przedramienia określa jego [...], czyli [...]. Podkreślił, że bardzo zależy mu na wstąpieniu do zawodowej służy w Policji w związku z czym podjął kroki zmierzające do likwidacji tego tatuażu, ale proces jego usuwania podzielony jest na 6-8 sesji. W chwili obecnej jest po dwóch sesjach. Odstępy między sesjami wynoszą ok. 6 tygodni co oznacza, że całkowity proces usunięcia tatuażu zakończy się za około 40 tygodni. Odstępy miedzy kolejnymi sesjami zostały określone przez wyspecjalizowany personel usuwający tatuaże. Nie chciałby aby tatuaż stał na przeszkodzie do pełnienia służby w Policji i uczyni wszystko, aby się go pozbyć.