Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 maja 2019 r., sygn. I SA/Po 264/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2018 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy za poszczególne miesiące 2014 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik W. Urzędu Celno-Skarbowego w P., decyzją z dnia [...] listopada 2018 r., nr: [...], [...], określił dla [...] B. G. - N. (dalej: Skarżąca), nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez podatnika za miesiące od stycznia do grudnia 2014 r.

W uzasadnieniu wydanej decyzji organ wskazał, że w dniu 19 października 2016 r. u skarżącego wszczęte zostało postępowanie kontrolne. Organ ustalił, że przedmiotem działalności skarżącego w badanym okresie była wyłącznie sprzedaż towarów i usług prowadzona w restauracjach [...] na podstawie umów franczyzy zawartych z [...] Polska sp. z o.o. Skarżąca prowadził swoją działalność w jednym lokalu na terenie P. i jednym w P., w tym w systemie "drive in/walk - through" (sprzedaż z zewnętrznych okienek restauracji). Skarżąca, za okres objęty postępowaniem kontrolnym, złożyła deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7, które skorygował, przekwalifikowując część sprzedaży opodatkowanej stawką VAT 8 % na sprzedaż opodatkowaną stawką VAT 5 %. Jako przyczynę korekty, skarżąca wskazała, że w okresie którego dotyczy korekta, traktowała dla potrzeb VAT sprzedaż produktów spożywczych wewnątrz punktów sprzedaży pod marką [...], jako świadczenie usługi gastronomicznej, stosując właściwą dla tego typu świadczeń stawkę podatku VAT (zasadniczo w wysokości 8%). W dalszej części uzasadnienia korekty skarżący stwierdził, iż niezależnie od istniejących w przeszłości wątpliwości "sprzedaż produktów [...] wewnątrz punktów sprzedaży pod marką [...], powinna być, dla celów VAT traktowana jako dostawa towarów, a nie świadczenie usługi gastronomicznej". W rezultacie Kontrolowany uznał, iż w odniesieniu do wybranych produktów stosowana była błędna (zbyt wysoka) stawka VAT w wysokości 8% zamiast 5%, co dotyczy chociażby gotowych posiłków i dań (poz. 28 załącznika nr 10 do ustawy o PTU), lodów i shake’ów (pozycja 21), 100% soków owocowych (pozycja 19). Skarżąca zaznaczyła, że przedmiotowa korekta dotyczy wyłącznie tych dostaw towarów, które zostały udokumentowane paragonami fiskalnymi (sprzedaż detaliczna) i dotyczy jedynie sprzedaży produktów wewnątrz punktów sprzedaży pod marką [...]. Korekta nie obejmuje sprzedaży artykułów kawiarnianych (takich jak kawa, herbata, inne napoje gorące, soki, woda mineralna, napoje mleczne, ciasta, desery, ciastka) dokonywanej w ramach funkcjonowania stoisk kawiarnianych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00