Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 21 listopada 2018 r., sygn. I SA/Go 351/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska (spr.) Sędzia WSA Jacek Niedzielski Protokolant Sekretarz sądowy Anna Pakuła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2018 r. sprawy ze skargi B.B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2014 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarżąca B.B. działając poprzez pełnomocnika złożyła skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] maja 2018 r. Nr [...]. Zaskarżona decyzja utrzymywała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia [...] grudnia 2017 r. Nr [...] wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2014 r.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej [...] wszczął postępowanie kontrolne wobec B.B., (zwana dalej Podatnikiem, Skarżącą, Stroną) w zakresie prawidłowości rozliczania podatku od towarów i usług za 2014r.
W wyniku przeprowadzonego postępowania organ ustalił, że Skarżąca prowadzi działalność gospodarczą od [...] maja 1997 r. pod nazwą Przedsiębiorstwo B B.B. W 2014 r. na podstawie umów franchisingowych zawartych [...] Sp. z o.o. , Skarżąca prowadziła 4 punkty sprzedaży pod marką [...]. Z uzyskanych przez organ dokumentów wynikało, że w dniu 20.05.2016 r. zostały złożone korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 m.in. za okresy od stycznia 2014 r. do grudnia 2014 r.
Na wezwanie organu Skarżąca złożyła wyjaśnienia, z treści których wynikało, że w okresach objętych korektami sprzedaż produktów spożywczych z oferty [...] wewnątrz prowadzonych punktów sprzedaży dla potrzeb VAT traktowała jako świadczenie usługi gastronomicznej, stosując właściwą dla tego typu świadczeń stawkę podatku VAT (zasadniczo 8%). Jednak z uwagi, że Dyrektor Izby Skarbowej w dniu [...] maja 2015r. wydał na rzecz [...] sp. z o.o. interpretację indywidualną w której uznał przedstawione przez [...] sp. z o.o. stanowisko za prawidłowe, potwierdzające tym samym, iż "sprzedaż produktów wewnątrz punktów sprzedaży pod marką [...] należy dla celów VAT traktować jako dostawę towarów wpisujących się w definicję gotowych posiłków i dań (poz. 28 załącznika nr 10 do ustawy o VAT), podlegających na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT opodatkowaniu stawką VAT 5%" - Skarżąca dokonała korekty stosowanych (zbyt wysokich) stawek VAT zasadniczo w odniesieniu do sprzedaży wewnątrz prowadzonych punktów sprzedaży [...]. Ponadto korekty deklaracji dotyczyły wyłącznie tych dostaw towarów, które zostały udokumentowane paragonami fiskalnymi (sprzedaż detaliczna).