Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 maja 2019 r., sygn. I SA/Gd 289/19

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 maja 2019 r. sprawy ze skargi "A" na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 5 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2014 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Decyzją z dnia 27 czerwca 2018 r. Wójt Gminy określił "A" zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2014 r. w kwocie 135.184,00 zł.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że strona jest zarządcą gruntów położonych w Gminie, na których ustanowiono służebność przesyłu na rzecz B S.A., która prowadzi działalność gospodarczą. Nad gruntami tymi przebiegają linie energetyczne i wytyczono na nich pasy techniczne. Powierzchnia gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi wg ustaleń organu w okresie styczeń-kwiecień 2014 r. 175 314, 4 m2, a w okresie maj-grudzień - 175 661,4 m2. W ocenie organu, z aktu notarialnego ustanawiającego służebność przesyłu wynika, że grunty te są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

W wyniku wniesionego od powyższej decyzji odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia 5 listopada 2018 r. utrzymało ją w mocy.

Dokonując wykładni art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.) dalej: "u.p.o.l.", organ odwoławczy wywiódł, że pierwszym i podstawowym kryterium decydującym o zaliczeniu danego przedmiotu do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, rolnym czy też leśnym, jest klasyfikacja gruntu w ewidencji gruntów i budynków. Od reguły tej istnieje jednak wskazany w ww. przepisie wyjątek, tj. okoliczność zajęcia gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej. Zatem grunty pod liniami energetycznymi sklasyfikowane jako lasy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tylko wówczas, gdy grunty te zostały zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Odwołując się do orzecznictwa Kolegium wskazało, że grunt zajęty jest na działalność gospodarczą wtedy, gdy rzeczywiście wykonywane są na nim czynności składające się na prowadzenie działalności gospodarczej, co więcej - muszą być one wykonywane w sposób trwały i wykluczający prowadzenie innej działalności (leśnej); nie mogą to być zatem czynności incydentalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00