Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 maja 2019 r., sygn. I SA/Bd 174/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Mirella Łent (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Urszula Wiśniewska sędzia WSA Tomasz Wójcik Protokolant: starszy sekretarz sądowy Marcin Frydrych po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2019 r. sprawy ze skargi W. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B.) z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2006 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. na rzecz W. R. kwotę 16738 zł (szesnaście tysięcy siedemset trzydzieści osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. - po ponownym rozpoznaniu sprawy wskutek uchylenia przez organ odwoławczy decyzji z dnia [...]. - określił W. R. (skarżącej) zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006r. w kwocie [...]zł. Decyzją tą oszacowano przychody "J. " J., M. i W. R. sp. j. w S. - w której skarżąca posiadała udziały w zyskach i stratach w wysokości 45% - ze sprzedaży eksportowej (w zakresie dotyczącym faktur, w których Spółka zastosowała mechanizm zaniżania ceny towarów i równoległego fakturowania franczyzy) na kwotę [...]zł, z czego na skarżącą przypada kwota [...]zł. Ustalono, że zaniżenie przez skarżącą przychodów z działalności gospodarczej wyniosło [...] zł.

Zdaniem organu, Spółka prowadząc eksport towarów handlowych (materiały budowlane) na [...], do [...], [...], [...], [...], [...] i [...], zaniżyła wartość sprzedaży eksportowej. Przeważającej części faktur z tytułu sprzedaży eksportowej odpowiadały równolegle wystawiane przez Spółkę faktury z tytułu "opłaty za franchise" dla tych samych podmiotów zagranicznych, na rzecz których wystawione zostały faktury z tytułu sprzedaży towarów. Franczyza wartościowo stanowiła większość sprzedaży Spółki w 2006r., pomimo że jako podstawową działalność Spółka zgłosiła sprzedaż materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. Organ podniósł, że ceny stosowane przez Spółkę przy sprzedaży towarów na eksport zostały - w tych przypadkach, w których dokonywano równoległego wystawiania faktur z tytułu sprzedaży usług - znacząco zaniżone w stosunku do cen ich zakupu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00