Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 14 maja 2019 r., sygn. II SA/Bk 87/19

Administracyjne postępowanie; Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz, Sędziowie sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz,, sędzia WSA Dariusz Marian Zalewski (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi A. M. i M. M. na uchwałę Rady Gminy J. z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę

Uzasadnienie

I. Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności:

1. Uchwałą z dnia z dnia [...] sierpnia 2018 r. Nr [...] Rada Gminy J. zmieniła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy J. części wsi I. (obszar Planistyczny I.) - opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego w dniu 04 września 2018 r. poz. 3551.

2. Z uchwałą tą nie zgodzili się A. M. i M. M. składając skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku w trybie art. 101 ust. 1 w zw. z art. 94 ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku (Dz. U. z 2018 r,, poz. 994, ze zm.), wnosząc o stwierdzenie nieważności skarżonego aktu w całości.

Skarżący zarzucili spornej uchwale, że Rada Gminy J. naruszyła przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r., poz.1945, ze zm.) - tj. art. 9 ust. 4 ustawy oraz postanowienia uchwały Rady Gminy J. z dnia [...] kwietnia 2006 roku, nr [...] w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy J..

W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy J. ustalono w części opisowej "Strefa Gospodarcza", że zabezpieczenie rozwoju działalności gospodarczej, następuje poprzez: tworzenie warunków do utrzymania i rozwoju istniejących zakładów, zagospodarowanie rezerw terenowych w przygotowanych pod inwestycje obszarach (m.in. tzw. "Południowego Zespołu Przemysłowego") po sporządzeniu planu miejscowego, opracowanie nowych planów zagospodarowania przestrzennego w miarę występującego zainteresowania na tereny wyznaczone do rozwoju aktywności gospodarczej. Dla strefy gospodarczej ustalono, że zgodnie z założeniem wielofunkcyjnego rozwoju gminy, lokalizację usług produkcyjnych dopuszczono (przy dostosowaniu wymagań przepisów odrębnych) w obszarach rozwoju jednostek osadniczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00