Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2019 r., sygn. III SA/Wa 2689/18

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz, Sędziowie sędzia WSA Dorota Dziedzic-Chojnacka (sprawozdawca), sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant specjalista Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 września 2018 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.280.2018.2.ISK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P. S.A. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

PKP Intercity z siedzibą w Warszawie (zwana dalej: "PKP IC", "Spółka" lub "Skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Dyrektor KIS" lub "organ interpretacyjny") z dnia 6 września 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Zaskarżona interpretacja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Skarżąca (jako zainteresowany będący stroną postępowania) oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o. i PKP Szybka Kolej Miejska w T. Sp. z o.o. (dalej odpowiednio: "PR" i "SKM", w postępowaniu interpretacyjnym jako zainteresowani niebędący stronami postępowania), łącznie zwani dalej Wnioskodawcami lub Przewoźnikami, złożyli wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia oraz udokumentowania transakcji polegającej na wspólnym świadczeniu usług transportu kolejowego pasażerskiego w ramach jednej kompleksowej oferty pod nazwą "Wspólny Bilet'".

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcy są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, przedsiębiorcami świadczącymi usługi transportu kolejowego pasażerskiego. PKP IC i SKM są przewoźnikami kolejowymi należącymi do Grupy PKP. PKP IC obsługuje kolejowe dalekobieżne przewozy pasażerskie: pośpieszne (Twoje Linie Kolejowe i InterCity) oraz ekspresowe (Express InterCity i Express InterCity Premium). SKM zarządza i administruje linią kolejową nr [...] (G. - R.) oraz prowadzi na tej linii kolejowej przewozy osób. Przedmiotem działalności SKM jest również wykonywanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich w województwie pomorskim. Z kolei PR jest przewoźnikiem regionalnym o zasięgu ogólnopolskim. Pociągi uruchamiane przez PR jeżdżą na trasach całego kraju we wszystkich województwach. Każdy z Przewoźników ma własne cenniki i oferty dodatkowe (handlowe), wg których prowadzi sprzedaż biletów na uruchamiane połączenia kolejowe (tj. zawiera we własnym imieniu i na własną rzecz umowy przewozu osób i rzeczy) z zastosowaniem własnych kanałów sprzedaży, w szczególności we własnych kasach biletowych lub poprzez agentów działających w imieniu i na ich rzecz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00