Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2019 r., sygn. VIII SA/Wa 80/19
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Fularski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Owsińska- Gwiazda, Sędzia WSA Justyna Mazur, Protokolant Sekretarz sądowy Karolina Kaca, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2019 r. w Radomiu sprawy ze skargi D. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia z urzędu do pełnienia służby 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzający ją rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji nr [...] z dnia [...] września 2018 r.; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącego D. B. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji (dalej jako "organ I instancji" lub "KGP") rozkazem personalnym z [...] września 2018 r. nr [...] działając na podstawie art. 32 ust. 1, art. 37a pkt 1 i art. 121 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2017 r. poz. 2067, z późn. zm., dalej jako "ustawa o Policji") zwolnił z dniem [...] października 2018 r. insp. D. B. (dalej jako "policjant", "funkcjonariusz" lub "strona")
z zajmowanego stanowiska - zastępcy Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej
i z dniem [...] października 2018 r. przeniósł do dyspozycji KGP. Na podstawie art. 108 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego niniejszej decyzji nadał rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu ww. rozstrzygnięcia organ I instancji w pierwszej kolejności przedstawił stan faktyczny sprawy. Wskazał, że jest to kolejny rozkaz personalny
o zwolnieniu i przeniesieniu do dyspozycji KGP ww. funkcjonariusza. Poprzedni rozkaz personalny z [...] maja 2018 r. został bowiem uchylony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji z uwagi na naruszenie przepisów postępowania administracyjnego. Uzasadnienie decyzji KGP było bowiem ogólne i lakoniczne, organ I instancji nie uzasadnił wyczerpująco wydanego rozstrzygnięcia, nie wskazał na żadne szczegóły dotyczące określonej sytuacji w Biurze Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej Policji i nie wyjaśnił z jakich okoliczności, faktów miałaby wynikać potrzeba zmiany systemu kierowania daną komórką organizacyjną. Strona dopiero na etapie postępowania odwoławczego mogła skorzystać z prawa do czynnego udziału