Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Łd 737/18

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie: Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędzia WSA Tomasz Adamczyk (spr.) Protokolant: Specjalista Alina Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2019 r. sprawy ze skargi A na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 września 2018 r. nr 0113-KDIPT1-1.4012.548.2018.2.ŻR w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, indywidualną interpretacją z 12 września 2018 r. stwierdził, że stanowisko Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa [...] w Ł., przedstawione we wniosku z 4 lipca 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku VAT w zakresie:

- braku uwzględnienia w podstawie opodatkowania dotacji otrzymanej na realizację Projektu jest nieprawidłowe,

- uwzględnienia w podstawie opodatkowania wkładu własnego otrzymanego od Uczestników Projektu jest prawidłowe,

- braku uwzględnienia w podstawie opodatkowania wkładu własnego otrzymanego od Partnera Projektu jest nieprawidłowe,

- dokumentowania otrzymanej dotacji oraz wkładu własnego otrzymanego od Partnera Projektu notą księgową lub obciążeniową jest nieprawidłowe,

- dokumentowania otrzymanego wkładu własnego od Uczestników Projektu fakturami jest prawidłowe,

- możliwości uznania otrzymanej dotacji za kwotę brutto, tj. zawierającą podatek VAT jest prawidłowe,

- prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją Projektu pt. "Budowanie przewagi konkurencyjnej firm z branży fryzjersko-kosmetycznej" - jest prawidłowe.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca realizuje projekt współfinansowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej - Wiedza Edukacja Rozwój (oś priorytetowa: II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji) na podstawie umowy zawartej z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (dalej: PARP). Celem projektu pt. "Budowanie przewagi konkurencyjnej firm z branży fryzjersko-kosmetycznej" (dalej: Projekt) jest wzrost potencjału 48 firm z sektora MŚP. Realizacja Projektu opiera się na wieloetapowym procesie obejmującym: identyfikację potencjalnych odbiorców wsparcia, opracowanie analizy potrzeb rozwojowych MSP, przygotowanie PR, monitoring i doradztwo w zakresie wdrożenia PR, opracowanie analizy faktycznej dostępności usług w branży dla MŚP, upowszechnienie wśród uczestników wiedzy o zdiagnozowanych potrzebach, działania interwencyjne. W Projekcie mogą wziąć udział przedsiębiorcy spełniający warunki formalne (członkostwo w strukturach Wnioskodawcy nie stanowi warunku skorzystania z usług w Projekcie). W ramach Projektu świadczone będą usługi doradcze (częściowo odpłatne). PARP - nie jest zleceniodawcą usług realizowanych w Projekcie. Przy realizacji Projektu Wnioskodawca będzie współpracował na zasadzie partnerstwa z niezależnym przedsiębiorcą świadczącym usługi doradcze (dalej: Partner). Umowa zawarta z PARP przewiduje dotację na finansowanie 90% kosztów kwalifikowanych usług doradczych, natomiast 10% kosztów finansowane jest wkładem własnym. Pozyskana dotacja ma charakter zakupowy, ponieważ służy pokryciu kosztów usług doradczych. Dotacja, w ocenie Wnioskodawcy, nie ma bezpośredniego wpływu na kwotę należną z tytułu świadczenia usługi, ponieważ przeznaczona jest na pokrycie ściśle określonych kosztów kwalifikowanych niezbędnych do realizacji Projektu i określonych w zaakceptowanym wniosku o dofinansowanie. Do Projektu wnoszony jest wkład własny (pieniężny) z dwóch źródeł: wkład własny partnera oraz uczestników Projektu, tj. firmy MŚP (dalej: Uczestnicy). Łącznie do Projektu wnoszony jest wkład własny, który stanowi 10% wartości Projektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00