Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Lu 51/19
Egzekucyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) Protokolant referent stażysta Katarzyna Jacyniuk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi A. M. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia A. M. na postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. z [...] r. w przedmiocie uznania zgłoszonych zarzutów za niezasadne, utrzymał zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji w mocy.
Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia oraz akt sprawy wynika, że do dnia [...] r. Dyrektor Izby Celnej w B. P. jako właściwy wówczas organ egzekucyjny prowadził wobec majątku strony postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułów wykonawczych o numerach [...], [...] [...] [...] Tytułami tymi objęto niezapłacony podatek akcyzowy za [...] r. wraz z odsetkami za zwłokę.
W toku przedmiotowego postępowania, zawiadomieniem z [...] r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia rachunku bankowego we [...] Banku [...] Oddział w L.. Odpis zawiadomienia wraz z odpisami tytułów wykonawczych doręczono stronie [...] r.
Następnie, w celu wyegzekwowania należności wymienionych w pozycji 1 i 2 tytułu wykonawczego nr [...], organ egzekucyjny [...] r. dokonał zajęcia samochodu osobowego.
Dnia [...] r. do Dyrektora Izby Celnej w B. P. wpłynęło pismo strony z [...] r., uzupełnione pismem z [...] r. W treści pisma, odnosząc się do zajęcia samochodu osobowego marki [...], podatnik podniósł zarzuty niedopuszczalności egzekucji administracyjnej, ze względu na fakt objęcia tego samochodu równolegle zastawem rejestrowym i zastosowania zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego w sytuacji, gdy na poczet zobowiązania zajęto już trzy nieruchomości o wartości przekraczającej wartość dochodzonych należności.