Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 kwietnia 2019 r., sygn. III SA/Gl 131/19
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Wiesner (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Anna Apollo Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi M. G. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach postanowieniem z [...]r. nr [...], wydanym na podstawie art. 217, art. 162 § 1 i § 2 oraz art. 163 § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 800 z późno zm., dalej: O.p.) odmówił przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia przez M.G. (dalej; strona, podatnik, skarżący) z 19 września 2018r., na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z [...]r, znak: [...] w sprawie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za październik 2014 r. w kwocie zadeklarowanej [...] zł do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika.
Postanowienie to zapadło w niżej opisanym stanie faktycznym.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. postanowieniem z [...]r, przedłużył stronie termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za październik 2014 r. w kwocie [...] zł do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika, a postanowienie to doręczono 18 grudnia 2014 r.
Strona pismem z 19 września 2018 r. wniosła zażalenie na powyższe postanowienie wraz z wnioskiem. o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia, powołując się na art. 162 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 O.p. Stwierdzono, że w postanowieniu z [...]r. organ błędnie pouczył stronę, że na postanowienie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Tak sformułowane błędne pouczenie, spowodowało naruszenie art. 274b § 1 i 2 O.p., poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji wydanie postanowienia niezawierającego prawidłowego pouczenia w zakresie możliwości złożenia zażalenia do organu drugiej instancji. Powołując art. 214 O.p. wskazano, że fakt błędnego pouczenia, co do prawa wniesienia zażalenia albo brak takiego pouczenia nie może szkodzić stronie. Zasadę nieszkodzenia błędnym pouczeniem trzeba rozumieć jako wyeliminowanie ujemnych skutków dla strony, spowodowanych zastosowaniem się do błędnego pouczenia udzielonego przez naczelnika urzędu skarbowego.