Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. IV SA/Gl 902/18
Zabezpieczenie społeczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz, Protokolant Starszy referent Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi J.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zadłużenia z tytułu wypłaconego świadczenia z funduszu alimentacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
J. D. (w skrócie: "skarżący") w dniu 8 marca 2018 r. złożył do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. prośbę o umorzenie w całości należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami, za okres świadczeniowy od 19 maja 2017 r. do 27 grudnia 2021 r. Podał, że aktualnie przebywa w zakładzie karnym, gdzie nie pracuje odpłatnie z uwagi na swój stan zdrowia, dlatego też nie ma możliwości finansowych uregulować zadłużenie.
Odpowiadając na wezwanie skarżący podał, że jego wniosek dotyczy okresu od dnia jego aresztowania, tj. od 19 maja 2017 r. do dnia ostatnich wypłacanych świadczeń wraz z odsetkami.
Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., działający z upoważnienia Prezydenta Miasta S. decyzją z dnia [...] nr [...] odmówił skarżącemu umorzenia należności z tytułu świadczeń wypłaconych na rzecz osoby uprawnionej, w łącznej wysokości 5 600,00 zł. oraz ustawowych odsetek naliczonych do dnia spłaty kwoty głównej. W jej uzasadnieniu wskazał, ze skarżący jest osobą w wieku aktywności zawodowej z możliwością zatrudnienia odpowiedniego do stanu zdrowia, czy też podnoszenia kwalifikacji. Po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności istnieje duże prawdopodobieństwo podjęcia przez niego pracy, choćby w ramach prac interwencyjnych lub dorywczych, co implikowałoby skutek w postaci realnej szansy spłaty powstałego zadłużenia.