Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Gd 859/18
Planowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2019 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi W. I. na uchwałę Rady Gminy z dnia 18 czerwca 2014 r. nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.
Uzasadnienie
W.I. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na uchwały nr [...] Rady Gminy z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów położonych w obrębie ewidencyjnym P. w części postanowień zawartych w § 17, § 13 ust. 5 i § 9 ust. 1 i 1a pkt 1.
Skarga została złożona w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Rada Gminy w dniu 18 czerwca 2014 r. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów położonych w obrębie ewidencyjnym P. (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2014 r. poz. 2621). Działka skarżącej nr [...] objęta została jednostką oznaczoną symbolem 133.R, o przeznaczeniu rolnym, z zakazem lokalizacji obiektów budowlanych w pasie wyznaczonym na rysunku planu od brzegów rzeki W.
Pismem z dnia 24 sierpnia 2018 r. skarżąca wezwała organ do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę przedmiotowej uchwały w części dotyczącej zmiany przeznaczenia działki ewidencyjnej nr [...] w ten sposób, aby przeznaczona została pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Wyjaśniła, że działkę nr [...] położoną w P. nabyła w dniu 4 lipca 2017 r. od syna. Decyzją z dnia 18 września 2007 r. poprzedniemu właścicielowi ustalono warunki zabudowy dla wskazanej działki, z których wynikało, że położona jest ona w strefie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, co było zgodne z treścią Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy P. W razie niezaprzestania naruszenia prawa skarżąca wniosła o wypłatę odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości z powodu wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w związku z utratą możliwości jej zabudowy. Wskazała, że przed wejściem w życie planu była możliwa zabudowa mieszkalna działki nr [...], zaś po uchwaleniu planu przeznaczono ją na tereny rolne. Skarżąca wyjaśniła, że jest stroną umowy kredytowej z bankiem na sfinansowanie przedmiotowej nieruchomości. Na potrzeby umowy dokonano oszacowania wartości nieruchomości na 220.000 zł w 2011 r. Operat sporządzony w 2017 r., a więc po uchwaleniu planu, określał wartość przedmiotowej nieruchomości na 16.856 zł. Skarżąca podkreśliła, iż Rada Gminy nie uwzględniła jej prawa własności naruszając tym samym Konstytucję RP, gdyż władztwo planistyczne gminy nie jest absolutne.