Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Bd 676/18
Inspekcja pracy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędziowie sędzia WSA Renata Owczarzak sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) Protokolant asystent sędziego Jacek Grzegorzewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi K. Ł. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2018 r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] Nr [...] z dnia [...] 2018 r. niestwierdzającą u K. Ł. (dalej jako: "skarżąca") choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1367), wydanym na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 1 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2018, poz. 108 z późn. zm.).
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ II instancji przytoczył ustalenia co do wykonywanej przez skarżącą pracy - miejsca zatrudnienia, zajmowanych stanowisk (od [...].1979 r. do [...].1994 r. w Przedsiębiorstwie [...] w [...] na stanowiskach: stażysta, referent, inspektor; od [...].1995 r. do chwili obecnej w Urzędzie Skarbowym w [...], obecnie: Izba Administracji Skarbowej w [...], na stanowiskach: referent, kasjer, kontroler rozliczeń, starszy kontroler rozliczeń) oraz rodzajów i sposobu wykonywania zadań.
Wskazał następnie, że w oparciu o powyższe informacje Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w [...] w dniu [...] 2013 r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej uznając, że nie można uznać bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że sposób wykonywania pracy był jedyną bądź główną przyczyną rozpoznanego u pacjentki schorzenia. W orzeczeniu tym zwrócono uwagę, że przy rozpatrywaniu zespołu cieśni nadgarstka (ZCN) należy uwzględnić czynniki pozazawodowe, takie jak: stwierdzona dyskopatia szyjna w odc. C4-C7, okres okołomenopauzalny oraz nieznacznie zaburzoną gospodarkę cukrowo-lipidową.