Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 marca 2019 r., sygn. I SA/Wr 1248/18

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk, Sędziowie: Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca) Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Protokolant: starszy specjalista Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 marca 2019 r. sprawy ze skargi A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] października 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2013 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...] lipca 2018 r., nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. na rzecz strony skarżącej kwotę 4481 zł (słownie: cztery tysiące czterysta osiemdziesiąt jeden złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi.

1.1. Przedmiotem skargi Nadleśnictwa L. (dalej: Strona, Skarżąca strona) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej: SKO) w L. z dnia [...] października 2018r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy K. (dalej: organ podatkowy pierwszej instancji) z dnia [...] lipca 2018r. nr [...] określającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2013r. w kwocie 29.361 zł.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Strona złożyła deklarację na podatek od nieruchomości na 2013r. w dniu 29 stycznia 2013r.

1.3. W powołanej na wstępie decyzji organ podatkowy pierwszej instancji określił wysokość zobowiązana podatkowego w podatku od nieruchomości na 2013r. we wskazanej wyżej wysokości. Odwołał się do treści art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a), art. 3 ust. 2 ustawy; dalej: upol) oraz orzecznictwa sądów administracyjnych wskazując, że podatnikiem podatku od nieruchomości jest Nadleśnictwo. Następnie odwołano się do treści umowy z dnia 25 lutego 2013r. Rep. A nr [...] ustanowienia służebności przesyłu pomiędzy Stroną a A, wskazując, że w myśl art. 305(1), art. 352 § 1, art. 244 § 1, art. 245 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.; dalej: k.c.) Spółka jest posiadaczem służebności czyli nie włada nieruchomością lecz faktycznie z niej korzysta. Ustawa zaś o podatkach i opłatach lokalnych w ogóle nie posługuje się pojęciem posiadania służebności, zatem służebność przesyłu, jak też jej posiadanie pozostaje bez wpływu na istnienie i zakres posiadania zależnego wynikającego z odpowiedniego tytułu prawnego, którym w niniejszym przypadku są odpowiednie zapisy ustawy o lasach, oddające w zarząd Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe grunty leśne należące do Skarbu Państwa. Zauważono, że zgodnie z ewidencją gruntów i budynków służebność przesyłu została ustanowiona na gruntach oznaczonych jako lasy lub grunty rolne o powierzchni 37.829 m2. Odwołano się do treści art. 2 ust. 2 upol oraz art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006r., Nr 136, poz. 969 ze zm.; dalej: upr); jak też art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 2002r. o podatku leśnym (Dz. U. z 2002r. Nr 200, poz. 1682 ze zm.; dalej: upl) uznając, że użytki rolne oraz leśne podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w przypadku, gdy nastąpiło ich zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej. Odwołano się do orzecznictwa sądów administracyjnych i wskazano, że Spółka na gruntach zajętych pod linie elektroenergetyczne prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przesyłu energii, wykorzystuje przedmiotowe grunty w sposób trwały ciągły. Innymi słowy, Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej na gruntach będących w zarządzie Strony. Przedmiotowe grunty zostały udostępnione Spółce w celu utrzymania i umożliwienia prawidłowej eksploatacji, konserwacji, remontu i modernizacji linii oraz urządzeń elektroenergetycznych w sposób gwarantujący niezawodność funkcjonowania systemu dystrybucyjnego. W związku z powyższym uznano, że grunty te stają się gruntami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, o czym stanowi art. 1a ust. 1 pkt 3 upol i bez względu na sposób ich zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków podlegają opodatkowaniu według stawki art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a) upol.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00