Wyrok WSA w Opolu z dnia 5 marca 2019 r., sygn. II SA/Op 19/19
Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant St. inspektor sądowy Grażyna Jankowska-Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2019 r. sprawy ze skargi K. D. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 23 października 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiot postępowania sądowoadministracyjnego stanowi skarga K. D., zwanego dalej również skarżącym, na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 23 października 2018 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję tego organu z dnia 21 stycznia 2016 r., nr [...], odmawiającą przyznania skarżącemu uprawnień kombatanckich
Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Wnioskiem z dnia 22 października 2015 r., który wpłynął do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Warszawie w dniu 16 listopada 2015 r., skarżący domagał się przyznania mu uprawnień kombatanckich określonych w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, tj. na podstawie art. 4 ust. 1 tej ustawy. We wniosku skarżący podał, że z powodów politycznych i narodowościowych został zatrzymany w lipcu 1942 r. przez Gestapo, z uwagi na uczestniczenie w tajnym nauczaniu i umieszczony w podobozie obozu koncentracyjnego [...], tj. podobozie w [...]. W obozie tym był represjonowany i jako więzień wykorzystywany do pracy przymusowej. Wniosek zawierał m.in. życiorys, oświadczenia świadków, tj. J. H., M. J., Z. B., E. M. oraz ankietę repatrianta nr [...].
W ramach prowadzonego postępowania organ uzyskał z Archiwum Akt Nowych uwierzytelnione kopie dokumentacji skarżącego z zespołu akt Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie". Do akt załączona została także decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 7 stycznia 1998 r., przyznająca skarżącemu uprawnienie do świadczenia pieniężnego w maksymalnej wysokości określonej w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich z tytułu deportacji do pracy przymusowej.