Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 marca 2019 r., sygn. III SA/Łd 1010/18
Drogi publiczne
Dnia 5 marca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.) Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Protokolant specjalista Aneta Brzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2019 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na urządzenie zjazdu publicznego z pasa drogi gminnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz strony skarżącej A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. - po odwołania Ax. spółki z o.o. z siedzibą w Ł. od decyzji Prezydenta Miasta Z. nr [...] z dnia [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na urządzenie publicznego zjazdu z drogi gminnej ulicy A.na teren posesji nr 35 (dz. nr ewid. 161/1) przy ul.A., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. (t.j. Dz.U. z 2017r. poz. 1257 ze zm.), art. 29 ust. 1, 3 i 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, dalej u.d.p. (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2222 ze zm.) - utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny.
Decyzją z dnia [...] r. Prezydent Miasta Z. orzekł w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na urządzenie publicznego zjazdu z drogi gminnej ulicy A. na teren posesji nr 35 (dz. nr ewid. 161/1) przy ul. A.
W odwołaniu spółka, wskazała, że organ odmawiając ustalenia zjazdu powołuje się na nieistniejące analizy i opracowania. Bez pokrycia są także twierdzenia o ograniczeniu widoczności. Organ powołuje się na badania pomiaru ruchu dla ul.B., co jest bezzasadne bowiem zjazd projektowany jest od ul. A. Strona podniosła, że w decyzji sugerowany jest zjazd z ul. C. poprzez ustanowienie służebności odpłatnej, a takie rozwiązanie powodowałoby przymus ekonomiczny wnoszenia opłat zarówno za wjazd jak i za sama jego budowę. Ponadto bezpodstawnie organ I instancji żąda od inwestora informacji i planów zagospodarowania działki.