Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 marca 2019 r., sygn. II SA/Lu 82/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz Sędziowie Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski Protokolant Sekretarz sądowy Marzena Okoń po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 marca 2019 r. sprawy ze skargi J. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody L. z dnia [...] października 2018 r. nr [...]

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z [...] listopada 2018 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania J. F. (dalej jako: skarżąca) utrzymało w mocy decyzję Wojewody L. z [...] października 2018 r., znak: [...], w przedmiocie prawa do świadczeń rodzinnych.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Wspomnianą wyżej decyzją z [...] października 2018 r. organ I instancji odmówił skarżącej prawa do świadczeń rodzinnych w okresie od [...] listopada 2017 r. do [...] października 2018 r. w postaci zasiłku rodzinnego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w związku z zapewnieniem dziecku możliwości dojazdu do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły wnioskowanego na dziecko: J. F. oraz zasiłku rodzinnego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 wnioskowanego na dziecko: K. F..

Uzasadniając rozstrzygnięcie Wojewoda wyjaśnił, że skarżąca w okresie, którego dotyczył wniosek o przyznanie świadczeń była osoba nieaktywną zawodowo na terenie Polski, a ojciec wspólnych dzieci - P. F. wykonywał działalność zawodową na terenie Niemiec. W tej sytuacji, w świetle przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (w szczególności art. 68 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego; Dz. Urz. UE, seria L, Nr 166, s. 1, ze zm.) państwem właściwym w pierwszej kolejności do wypłaty świadczeń w tym okresie są Niemcy. Ponadto z uwagi na to, że kwota świadczeń, które mogłyby przysługiwać na terenie Polski jest niższa od świadczeń przewidzianych w Niemczech, uprawnienie do polskich świadczeń zostaje zawieszone i w konsekwencji świadczenia nie zostały przyznane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00