Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 lutego 2019 r., sygn. II SA/Wr 684/18

Ewidencja ludności

 

Dnia 20 lutego 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA: Halina Filipowicz - Kremis Sędzia WSA: Olga Białek Sędzia WSA: Gabriel Węgrzyn (spr.) Protokolant specjalista: Marta Klimczak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 lutego 2019 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie anulowania zameldowania na pobyt stały oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] sygn. [...], Wojewoda D. (dalej jako "organ") utrzymał w mocy decyzję Prezydenta W. z [...] (sygn. [...]) anulującą zameldowanie M. M. na pobyt stały w lokalu przy ul. S. we W.

W motywach decyzji organ wyjaśnił, że w dniu [...] M. M. (dalej jako "skarżący") zgłosił organowi pierwszej instancji, że przebywa z zamiarem stałego pobytu we W., przy ul. S. Przebywanie pod wskazanym adresem zostało potwierdzone podpisem przez ojca skarżącego J. M. jako osobę posiadającą tytuł prawny do lokalu. W dniu 5 III 2018 r. do organu pierwszej instancji zgłosił się M. M. (stryj skarżącego) oświadczając, że skarżący nigdy nie zamieszkiwał i nie zamieszkuje pod wskazanym adresem. Dalej, organ wyjaśnił, że w toku wszczętego z urzędu postępowania mającego na celu weryfikację prawidłowości zameldowania ustalono, że w chwili zgłoszenia pobytu skarżący nie zamieszkiwał pod wskazanym adresem, co potwierdzają zeznania świadków: M. M., J. M., P. B. Organ zwrócił uwagę, że także przesłuchany w postępowaniu ojciec skarżącego J. M. oświadczył, że po zameldowaniu skarżący nie zamieszkał w miejscu zameldowania ani też nie mieszka tam teraz, bowiem stryj M. M. wymienił zamki do mieszkania. Interweniowała przez to policja i wniesiono pozew o przywrócenie naruszonego posiadania. W postępowaniu administracyjnym ustalono ponadto, że mieszkanie wchodziło w skład masy spadkowej po M. J. M. i zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia z 9 VIII 2016 r. (sygn. akt VIII Ns 390/16), które uprawomocniło się z dniem 21 III 2018 r., spadek po niej nabyli: mąż J. M., syn J. M. i syn M. M. po 1/3 części każdy z nich wprost. Zdaniem organu wpis skarżącego do ewidencji o zameldowaniu na pobyt stały miał od początku charakter fikcyjny, bowiem dokonano zgłoszenia niejako "na przyszłość", czemu nie towarzyszyło rzeczywiste zamieszkiwanie pod wskazanym adresem. Tymczasem obowiązujące przepisy wskazują, że zameldowanie na pobyt stały następuje w przypadku zamieszkiwania pod określonym adresem z zamiarem stałego przebywania (art. 24 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 25 ust. 1 ustawy z 24 IX 2010 r. o ewidencji ludności - Dz. U. z 2017 r., poz. 657, ze zm.). Skoro skarżący w dniu zgłoszenia nie zamieszkiwał pod podanym w zgłoszeniu adresem, należało anulować czynność meldunkową na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00