Wyrok WSA w Lublinie z dnia 31 maja 2016 r., sygn. III SA/Lu 1612/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza, Sędzia WSA Ewa Kowalczyk (sprawozdawca), Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 31 maja 2016 r. sprawy ze skargi E. B. D. na decyzję Wojewody z dnia [...] września 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zameldowania na pobyt stały I. oddala skargę; II. przyznaje adwokatowi G. S. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie) wynagrodzenie z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w wysokości [...] zł w tym [...] zł należnego podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2015 r., po rozpatrzeniu odwołania E. B. D., Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] lipca 2015 r. o odmowie zameldowania na pobyt stały E. B. D., pod adresem [...].
Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie sprawy.
E. B. D. w dniu [...] marca 2015 r. złożyła na druku zgłoszenia pobytu stałego wniosek o zameldowanie na pobyt stały w miejscowości K., ul. [...]. Do wniosku załączyła postanowienie Sądu Rejonowego w L. I Wydział Cywilny z dnia [...] lutego 2013 r. o nabyciu spadku po J. D. i postanowienie z dnia [...] czerwca 2011 r. o stwierdzeniu nabycia spadku po M. D.
Organ pierwszej instancji ustalił, że w stosunku do nieruchomości przy ulicy [...], na której stoi budynek, nie został dokonany podział spadkowej. W tej sytuacji zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 388), żaden ze spadkobierców określonych w/w postanowieniach Sądu Rejonowego w L. nie jest uprawniony do potwierdzenia pobytu w lokalu (domu) osobie, która zgłasza zameldowanie oraz zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności, dokonanie wymeldowania z miejsca pobytu stałego. Z powyższych względów zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego na okoliczność przesłanek zameldowania na pobyt stały. W toku postępowania organ ustalił, że wnioskodawczyni przyjeżdża do tego domu, pracuje w ogrodzie, czasami nocuje, opiekuje się bratem D. D., który jej zdaniem wymaga opieki osób drugich. Przesłuchani w sprawie świadkowie (na wniosek strony), tj. D. S., M. L. i E. M. nie potwierdzili faktu zamieszkania E. D. pod wskazanym adresem, chociaż przyznali, że widują wnioskodawczynię na tej posesji i jak pracuje w ogródku. Świadek E. M. zeznała, że widziała wiele razy jak E. D. wracała z pakunkami na noc do L., jak również córka E. D. - D. O. przyjeżdżała i odjeżdżała z nią z K. Okoliczności te potwierdził świadek D. S.. W poczet materiału dowodowego sprawy zliczono również bilety autobusowe na trasie z L. do K. i z K. do L., załączone do akt sprawy przez E. B. D. przy piśmie z [...] czerwca 2015 r.. Organ pierwszej instancji ustalił również, że wnioskodawczyni nie została zgłoszona do deklaracji na odbiór odpadów komunalnych. W Urzędzie Gminy w K. zgłoszono dwie deklaracje, z których wynika, że w budynku zlokalizowanym na w/w nieruchomości zamieszkuje D. D. i K. D.