Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lutego 2019 r., sygn. III SA/Wa 826/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dorota Dziedzic-Chojnacka, Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz, sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska (sprawozdawca), Protokolant referent Cezary Ciwiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2019 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2016 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z [...] stycznia 2018r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W. ("Dyrektor IAS") utrzymał w mocy decyzję Naczelnika P. Urzędu Celno-Skarbowego w B. ("Naczelnik UCS") z dnia [...] maja 2017r. określającą Skarżącej J. D. kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów usług za maj 2016r. oraz kwoty zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za marzec, kwiecień i czerwiec 2016r.

Decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Skarżąca wykonuje działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia restauracji i innych placówek gastronomicznych na podstawie umów franczyzowych zawartych z M. sp. z o.o. z/s w W.(dalej: Franczyzodawca).

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B., a następnie Naczelnik P. Urzędu Celno-Skarbowego w B. przeprowadził wobec Skarżącej postępowanie kontrolne obejmujące rozliczenia w podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od marca do czerwca 2016r.

Organ pierwszej instancji ustalił, że Skarżąca zaklasyfikowała świadczone usługi w zakresie dostawy posiłków sprzedawanych w restauracjach M. do grupy PKWiU 10.85.1 "Gotowe posiłki i dania". Skarżąca w rozliczeniach deklarowała i rozliczała te świadczenia według stawki 5%.

Uwzględniwszy ustalony stan faktyczny oraz wyjaśnienia Skarżącej, organ pierwszej instancji stwierdził, że Skarżąca w sposób nieprawidłowy zakwalifikowała dostawy posiłków sprzedawanych w restauracjach M. do grupy PKWiU 10.85.1 "Gotowe posiłki i dania", bowiem zgodnie z pismem Głównego Urzędu Statystycznego (dalej: GUS) z 10 sierpnia 2016r. winna zakwalifikować te świadczenia do grupowania PKWiU 56.10.1 "Usługi restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych". W konsekwencji, Skarżąca powinna dokonać ich opodatkowania z zastosowaniem stawki VAT w wysokości 8%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00